Ebeveynlerin çocuklarını besleme tutum ve davranışları ile ebeveyn medya aracılığının 6-10 yaş arası çocukların medya kullanım durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the attitudes and behaviors of parents feeding their children and the media use conditions of children aged 6-10 years of parental media mediation
- Tez No: 932519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle çocukların medya kullanımı artmış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla çocukluk çağı obezitesi ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın amacı, ebeveynlerin medya kullanımı, aracılıkları, pişirme becerileri ve besleme davranışlarının çocukların medya ve beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisini incelemektir. Çalışma Antalya'da 6-10 yaş aralığında çocuğu olan 410 ebeveyn ile yürütülmüştür. Ankette sosyodemografik ve beslenme soruları, Okul Çağındaki Çocuklar İçin Medya Ebeveynliği (MEPA-20), Problemli Medya Kullanımı (PMKÖ), Akıllı Telefon Bağımlılığı (ATBÖ), Pişirme ve Yiyecek Hazırlama Becerileri Ölçeği ve Çocuk Besleme Anketi (CFQ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, children's media use has increased and unhealthy eating habits have been associated with childhood obesity. The aim of this study was to examine the relationship between parents' media use, mediation, cooking skills and eating behaviors and children's media and eating habits. The study was conducted with 410 parents with children aged 6-10 years in Antalya. In addition to sociodemographic questions, questions about nutrition, the Media Parenting Scale for School-Aged Children (MEPA-20), the Problematic Media Use Scale (PMKO), the Child Feeding Questionnaire (CFQ), the Smartphone Addiction Scale (ATBO) and the Cooking and Food Preparation Skills Scale were used.