Tip 1 diyabetlilerin ebeveynlerinin çocuklarının beslenmesine dair tutum - davranış ölçeğinin geliştirilmesi ve psikometrik özellikleri
Development and psychometric properties of the attitude-behaviour scale of parents of children with Type 1 diabetes regarding their children's nutrition
- Tez No: 862690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma 3-18 yaş arasındaki Tip 1 diyabet tanısı almış çocukların ebeveynlerinin, çocuklarına yönelik beslenme tutum ve davranışlarını değerlendirmek, ölçek geliştirmek ve bu ölçeğin geçerlik, güvenirliğini sağlamak amacıyla planlanan bir çalışmadır. Metodolojik tipte yapılan bu araştırma, Temmuz 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında Tip 1 Diabetes Mellituslu çocukları olan ebeveynlerin kurduğu sosyal medya ve bloklar ile iletişim sağlanarak, onların diğer Tip 1 Diabetes Mellituslu çocuklar ve ailelerine kartopu örneklem yöntemini kullanmaları sonucu 185 ebeveyn ile gerçekleştirildi. Başlangıçta 50 soruluk madde havuzu,19 maddeye indirgendi. Bu ölçek 19 madde ve 5 alt boyuttan oluşacak şekilde planlandı. Faktör analizi kapsamında yapılan Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analizi sonucunda örneklemin yeterli olduğu görülürken (KMO = 0.94) Cronbach α iç tutarlılık analizinin sonucunda (α=0.86) ölçeğin güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi. Çalışmada 7 hipotez üzerinden hareket edilerek; ebeveynlerin eğitim düzeyi, diyabet tanı süresi, ebeveynlerin yaşı, çocukların yaşı, kan şekeri ölçüm zamanları, ailede diyabet varlığı ve insülin kullanma yöntemi gibi değerlerin ölçek puanlarıyla ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
This research is a study planned to evaluate the nutritional attitudes and behaviors of parents of children who have been diagnosed with type 1 diabetes between the ages of 3-18, to develop a scale and to ensure the validity and reliability of this scale. This methodological research was conducted with 185 parents between July 2023-October 2023, by using the social media and blocks established by parents of children with Type 1 Diabetes Mellitus and using the snowball sampling method to other type 1 Diabetes Mellitus children and their families. Initially, the 50 question pool was reduced to 19 items as a result of its application to parents with. This scale was planned to consist of 19 items and 5 sub -dimensions. As a result of the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analysis conducted within the scope of factor analysis, it was seen that the sample size was sufficient (KMO = 0.94), and as a result of the Cronbach α analysis (α = 0.86), it was determined that the scale was a reliable scale. The study was based on 7 hypotheses; The relationship between the education level of the parents, the diagnosis of diabetes, the age of parents, the age of children, the blood sugar measurement times, the presence of diabetes in the family and the method of use of insulin were examined.