Kistik fibrozis yenidoğan taraması pozitif saptanan çocukların annelerinin anksiyete düzeyi ile sağlıklı çocukların annelerinin anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Anxiety levels in mothers of children with positive cystic fibrosis newborn screening
- Tez No: 932521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANA ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, KF YDT pozitif olan bebeklerin annelerinin anksiyete düzeylerini değerlendirmeyi ve anksiyete düzeyleri ile demografik ve klinik faktörler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Yenidoğan taraması pozitif olan 54 bebek ve YDT negatif olan 54 bebek olmak üzere toplamda 108 bebek ve anneleri çalışmaya dahil edilmiştir. Anneler, ter testi yapılmadan önce Durum-Sürekli Anksiyete Envanteri (STAI) form 1 (durum) ve form 2 (sürekli) formlarını doldurmuşlardır. Sonuçlar, iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında bebeklerin cinsiyeti, doğum haftası, doğum ağırlığı, anne yaşı-eğitim düzeyi, parite, kürtaj ve çocuk sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Hastaneye yatış sayısı, YDT pozitif olan bebeklerde anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,015). Yenidoğan taraması pozitif olan bebeklerin hiçbiri KF tanısı almamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the anxiety levels of mothers whose infants have a positive newborn screening (NBS) result and to evaluate the relationship between anxiety levels and demographic and clinical factors. A total of 108 infants (54 with positive-NBS and 54 with negative- NBS) and their mothers were included. Mothers completed the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) forms 1 (state) and 2 (trait), before undergoing the sweat chloride test. Results were compared between the two groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, gestational age, birth weight, maternal age-educational level, parity, abortion, and number of children (p>0.05). Number of hospitalizations was significantly higher in NBS-positive infants (p=0.015). None of the NBS-positive infants were diagnosed with cystic fibrosis.