Görüntü sahteciliği tespiti ve onarımı için kendinden gömülü yeni damgalama yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of novel self-embedded watermarking methods for image forgery detection and recovery
  1. Tez No: 932522
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte görüntülerin elde edilmesi kolaylaşmış ve hayatımızın her alanında kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte görüntüleri daha çekici hale getirmek, istenmeyen alanları düzenlemek veya çeşitli efektler sağlamak amacıyla geliştirilen görüntü düzenleme yazılımlarının kullanımı da artmıştır. Görüntülerin bazı önemli karar alma süreçlerinde etkin olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, bu tür yazılımlar kullanılarak görüntü üzerinde yapılan kötü niyetli değişikliklerin tespit edilmesi kritik önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, görüntülerin maruz kaldığı manipülasyonları tespit etmek ve bu tespit edilen bölgeleri kurtarmak için iki farklı görüntü damgalama yöntemi önerilmektedir. Önerilen ilk yöntem, Ayrık Dalgacık Dönüşümünü kullanan yeni bir kendinden gömülü damgalama yöntemidir. Yöntemin kurcalama lokasyon tespiti hassasiyetini arttırmak için küçük blok boyutu tercih edilmiş ve kurtarılan görüntü kalitesini iyileştirmek için yüksek damga kapasitesine sahip olması amaçlanmıştır. Bu yöntem ile yapılan saldırılarla %62,5'ine kadar bozulmuş görüntünün tamamının kurtarılması mümkün olmaktadır. Önerilen ikinci yöntem ise, görüntü uzayı tabanlı yeni bir kendinden gömülü kırılgan damgalama yöntemidir. Geliştirilen blok tabanlı yöntemde bloğun ortalama değeri, yön bilgileri ve yönlerin değişim miktarları kurtarma verisi olarak kullanılmaktadır. Yöne dayalı kurtarma verileri ile görüntülerin detayları başarılı bir şekilde kurtarılabilmektedir. Geliştirilen ikinci yöntem ile, yapılan saldırılarla %75'ine kadar bozulmuş görüntünün tamamının tekrar kurtarılması mümkün olmaktadır. Önerilen yöntemler literatürdeki yöntemlerle karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemlerin uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With technological developments, images have become easier to obtain, and their use in every aspect of our lives has rapidly become widespread. However, the use of image editing software developed to make images more attractive, edit undesired areas, or provide various effects has also increased. Considering that images are effectively used in some important decision-making processes, it is critical to detect malicious changes made on the image using such software. In this thesis, two different image watermarking methods are proposed to detect the manipulations that images are exposed to and recover these detected regions. The first proposed method is a new self-embedding watermarking method using the Discrete Wavelet Transform. Small block size was preferred to increase the method's tamper location detection sensitivity, and high watermark capacity was aimed to improve the recovered image quality. The method can recover against attacks up to 62.5% of the image. The second proposed method is a new self-embedding fragile watermarking method based on spatial domain. In the developed block-based method, the average value of the block, directions information of the block, and change amounts of directions are used as recovery data. With direction-based recovery data, the details of the images can be successfully recovered. With the second method developed, it is possible to recover the entire image that has been corrupted up to 75% by the attacks. The proposed methods are compared with the methods in the literature, and the obtained results clarify the feasibility of the proposed methods.