Türk ve Azerbaycan hukukunda ticari örf ve adetlerin etkisi ve uygulama alanı
The influence and scope of commercial customs and usages in Turkish and Azerbaijani law
  1. Tez No: 932533
  2. Yazar: TAHİR VALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, ticaret hukukunda ticari örf ve adetlerin rolü ve önemi konusunu ele almakta ve bu kavramın hukuki sistem içindeki yerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Ticari hayatın gelişmesiyle birlikte, yazılı hukuk kurallarının yanı sıra, tüccarlar arasında yerleşmiş örf ve adetler de büyük bir önem kazanmıştır. Ticari örf ve adetler, özellikle sözleşmelerin yorumu, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü ve ticari faaliyetlerin düzenlenmesi açısından önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Tezde öncelikle ticari örf ve adet kavramı ele alınarak, bunun diğer hukuk kaynaklarından farkı ortaya konulmaktadır. Ticari teamül ile ticari örf ve adet arasındaki ayrım detaylı bir şekilde açıklanmış ve ticari örf ve adetlerin hukuki niteliği değerlendirilmiştir. Ticaret hukukunda bir kaynak olarak kabul edilen ticari örf ve adetlerin, kanun hükümleri karşısındaki yeri ve uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, ticari örf ve adetlerin hukuk uygulamasındaki rolü ele alınmıştır. Özellikle borçlar hukuku, sözleşmeler hukuku ve ticaret hukuku çerçevesinde ticari örf ve adetlerin işlevi değerlendirilmiş; ticari örf ve adetlerin mahkeme kararlarında nasıl kullanıldığı, taraflar arasındaki anlaşmazlıklarda hangi durumlarda bağlayıcı olduğu açıklanmıştır. Bununla birlikte, ticari hayatın değişen dinamikleri doğrultusunda ticari örf ve adetlerin güncellenmesi ve uygulanmasına ilişkin yaşanan sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir. Tez kapsamında ayrıca, uluslararası ticaret hukukunda ticari örf ve adetlerin önemi ve farklı ülkelerde ticari örf ve adetlerin nasıl uygulandığı konusunda karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role and significance of commercial customs in commercial law, providing a comprehensive analysis of their place within the legal system. With the evolution of commercial life, unwritten rules, such as established practices among merchants, have gained importance alongside statutory legal norms. Commercial customs play a crucial role in contract interpretation, dispute resolution, and the regulation of commercial activities, filling gaps left by codified laws. The thesis first explores the concept of commercial customs, differentiating them from other legal sources. The distinction between commercial usage (commercial practice) and commercial custom is clarified, and the legal nature of commercial customs is analyzed. As a recognized source in commercial law, the status of commercial customs concerning statutory provisions and their enforceability is thoroughly examined. The study further investigates the role of commercial customs in legal practice, particularly within the frameworks of contract law, commercial law, and obligations law. It assesses how commercial customs are applied in judicial decisions, the extent to which they are binding in commercial disputes, and their influence on contractual obligations. Additionally, the challenges associated with the modernization and application of commercial customs in the evolving landscape of commercial transactions are discussed, with proposed solutions to enhance their effectiveness. The thesis also provides a comparative analysis of commercial customs in international trade law and their application in different jurisdictions.