Kronik böbrek hastalığı evrelerine göre serum timozin Beta 4 düzeyleri: Pilot çalışma
Serum thymosin Beta 4 levels according to chronic kidney disease stages: Pilot study
- Tez No: 932582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışma, farklı evrelerdeki kronik böbrek hastaları, hemodiyaliz hastaları ve sağlıklı kontrol gruplarında timozin beta 4 (Tβ4) düzeylerini karşılaştırarak, Tβ4' ün kronik böbrek hastalığının evresi, glomerüler filtrasyon hızı (GFH), hastaların demografik verileri ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel ve tek merkezli bir çalışmadır. Araştırma SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğinde takip edilen takip edilen kronik böbrek hastalığı tanılı hastaların ve sağlıklı gönüllü kişilerin verilerine dayanmaktadır. Hastaların demografik bilgileri, klinik özellikleri, laboratuvar verileri, kullandığı ilaçlar, ek hastalıkları kaydedildi ve serum timozin beta4 düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analiz için SPSS 28.0 for Windows programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza her grupta 30 kişi olmak üzere hemodiyaliz hastaları, Evre 3a KBH, Evre 3b KBH ve Evre 4 KBH hastaları ve sağlıklı kontrol grubu alındı. Çalışmada katılımcıların yaş dağılımı ortalama olarak 58.2 olarak belirlenmiştir. Katılımcılarda kadın oranı %57.3, erkek oranı %42.7 olarak bulundu. Çalışmamızda sağlıklı kontrol ve vaka grupları arasında timozin beta4 değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Timozin beta 4 düzeyi diyaliz grubunda diyalize girmeyen kbh grubuna göre anlamlı olarak(p0.05) farklılık göstermemiştir. Sperman tek değişkenli analiziyle yapılan korelasyon analizinde timozin beta 4 düzeyi ile yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) arasında anlamlı fark(p>0.05) saptanmamıştır. Timozin beta 4 düzeyi ile yapılan tek değişkenli kolerasyon analizinde sistolik kan basıncı (SKB)(r=-0.026), Glomerüler filtrasyon hızı (GFR) (r=-0.273, p=0.03) ve HDL (r=-0.200, p=0.028) değerleri arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare thymosin beta 4 (Tβ4) levels in patients with different stages of chronic kidney disease, hemodialysis patients and healthy control groups and to elucidate the relationship of Tβ4 with the stage of chronic kidney disease, glomerular filtration rate (GFR), demographic data of patients and biochemical parameters. Materials and Methods: This is a cross-sectional and single-center study. The study was based on the data of patients with chronic kidney disease and healthy volunteers who were followed up in the Nephrology Clinic of SBU Haseki Training and Research Hospital. Demographic data, clinical characteristics, laboratory data, medications, comorbidities were recorded and serum thymosin beta4 levels were measured. SPSS 28.0 for Windows software was used for statistical analysis. Results: Hemodialysis patients, stage 3a CKD, stage 3b CKD, stage 3b CKD and stage 4 CKD patients and healthy control group were included in our study with 30 participants in each group. The mean age distribution of the participants was 58.2 years. The proportion of female and male participants was 57.3% and 42.7%, respectively. In our study, thymosin beta4 levels did not differ significantly (p>0.05) between healthy control and case groups. Thymosin beta 4 level was significantly (p0.05) between the control group, Stage 3a, Stage 3b, Stage 4 CKD groups. No significant difference (p>0.05) was found between thymosin beta 4 level and age, height, weight and body mass index (BMI) in the correlation analysis performed with sperm univariate analysis. In the univariate correlation analysis performed with thymosin beta 4 level, a significant negative correlation was found between systolic blood pressure (SBP) (r=-0.026), glomerular filtration rate (GFR) (r=-0.273, p=0.03) and HDL (r=-0.200, p=0.028) values.