Zakkum çeliklerinin köklendirilmesinde kullanılan ve acc deaminaz etkinliği gösteren KF3B (paenarthrobacter nitroguajacolicus) bakterisinin farklı nem düzeylerindeki etkisi
The effect of KF3B (paenarthrobacter nitroguajacolicus) bacteria used in rooting of oleander cuttings and showing acc deaminase activity at different humidity levels
  1. Tez No: 932588
  2. Yazar: MUAZZEZ DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışma, zakkum (Nerium oleander L.) çeliklerinin köklendirilmesinde nem düzeylerinin ve Paenarthrobacter nitroguajacolicus (KF3B) bakterisinin bitki üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuvarı'nda tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 30 adet çelik olacak şekilde yürütülmüştür. Zakkum çeliklerinin köklendirilmesinde KF3B bakteri izolatı aşılmanın yanında üç farklı nem düzeyi (%100, %50 ve %25) uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda bakteriyel uygulamanın ve nem düzeylerinin zakkum çeliklerinde köklenme oranı, kök sayısı, en uzun kök uzunluğu, kök genişliği, kök kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, sürgün sayısı, sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığı gibi temel büyüme parametreleri üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Sonuçlara göre %100 nem düzeyinin hem kontrol grupları hem de bakteriyel uygulama yapılan gruplarda sırasıyla %80 ve %40 olarak köklenme yüzdesi üzerinde en yüksek etkiyi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine the effects of humidity levels and KF3B (Paenarthrobacter nitroguajacolicus) bacteria on the plant during rooting of oleander (Nerium oleander L.) cuttings. This study was carried out in the laboratory of the Horticulture Department of Agricultural Faculty of Siirt University. The study have been set up according to the randomized parcel trial design with 3 replications. 30 pieces of cutting were used in each repetition. In addition to inoculation with KF3B bacterial isolate, three different humidity levels (100%, 50%, and 25%) were applied for rooting oleander cuttings. In the study, the effects of bacterial application on basic growth parameters such as rooting percentage, number of root, the longest root length, root width, dry weight of root, fresh weight of root, number of shoots, fresh weight of shoot and dry weight of shoot were examined. According to the results, it was observed that 100% humidity level had the highest effect on rooting percentage in both control and bacterial treatment groups as 80% and 40%, respectively.