Tıbbi sekreterlerde değişime direncin teknoloji kabul düzeyine etkisi: Erzurum ili örneği
The effect of resistance to change on technology acceptance level in medical secretaries: The case of Erzurum province
  1. Tez No: 932634
  2. Yazar: GÜLŞEN HATİCE GEDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, tıbbi sekreterlerin değişime karşı direnç düzeylerinin teknoloji kabulü üzerindeki etkisini incelemektir. Yeni teknolojilere uyum sağlamakta zorlanan ve direnç gösteren sekreterlerin iş verimliliğinin artırılması hedeflenmiştir. Literatürde bu ilişkiyi doğrudan ele alan bir çalışmaya rastlanmaması, araştırmanın özgün değerini artırmaktadır. Veriler, online ve anket soru formları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Davis (1989) tarafından geliştirilen Teknoloji Kabul Düzeyi Ölçeği ve Oreg (2006) tarafından geliştirilen Değişime Direnç Ölçeği kullanılmıştır. Güvenilirlik analizleri sonucunda, Değişime Direnç Ölçeğinin Cronbach's Alpha katsayısı 0.690, Teknoloji Kabul Düzeyi Ölçeğinin ise 0.963 olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular, her iki ölçeğin de güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırmanın evrenini Erzurum'daki 20 kamu hastanesinde görev yapan tıbbi sekreterler oluştururken, örneklemi 444 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiş; bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi, korelasyon ve regresyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of medical secretaries' resistance to change on their acceptance of new technologies. The research aims to enhance the work efficiency of secretaries who struggle with adapting to technological innovations. As no previous study has directly examined this relationship, the research offers original value to the literature. Data were collected through online and survey questionnaires. A quantitative research design was employed, using descriptive and correlational methods. The study utilized the Technology Acceptance Level Scale by Davis (1989) and the Resistance to Change Scale by Oreg (2006). Reliability analysis yielded Cronbach's Alpha coefficients of 0.690 for the Resistance to Change Scale and 0.963 for the Technology Acceptance Scale, indicating acceptable reliability. The population included medical secretaries from 20 public hospitals in Erzurum, with a sample size of 444 participants. Data were analyzed using SPSS 21, applying independent sample t-tests, ANOVA, correlation, and regression analyses.