Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin sosyal dışlanma düzeyleri ile kültürleşme stresleri arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık düzeylerinin aracılık etkisinin incelenmesi
Investigation of the mediation effect of psychological resilience levels on the relationship between social exclusion levels and culturalization stresses of Syrian refugees living in Turkey
  1. Tez No: 932633
  2. Yazar: BETÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN YAZICI ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin sosyal dışlanma düzeyleri ve kültürleşme stresleri arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık olgusunun aracı etkisinin değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ülkemizde yaşayan tüm Suriyeli mülteciler oluştururken, örneklem grubunu ise Mayıs 2024 tarihi itibariyle toplam 250 mülteci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından online olarak elde edilen anket verileri Excel uygulamasına aktarıldıktan sonra IBM SPSS 22 Paket İstatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizine göre; katılımcıların psikolojik sağlamlık, kültürleşme stresi ve sosyal dışlanma düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu; katılımcıların psikolojik sağlamlık, kültürleşme stresi ve sosyal dışlanma düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği; kültürleşme stresi düzeylerinin medeni durum ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılaştığı; çalışma durumlarının Kültürleşme Stresi ve Sosyal Dışlanma düzeylerinin üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu; katılımcıların psikolojik sağlamlık, sosyal dışlanma ve kültürleşme stresleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmada son olarak psikolojik sağlamlığın aracılık rolünün bağımlı değişken kültürleşme stresi olduğunda anlamlı hale geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to evaluate the mediating effect of psychological resilience in the relationship between social exclusion levels and acculturation stress of Syrian refugees living in Turkey, scanning design, one of the quantitative research methods, was used. While the universe of the study consists of all Syrian refugees living in our country, the sample group consists of a total of 250 refugees as of May 2024. The survey data obtained online by the researcher were transferred to the Excel application and analyzed with the IBM SPSS 22 Package Statistics program. According to the analysis of the data; It was determined that the psychological resilience, acculturation stress and social exclusion levels of the participants were above the average; the psychological resilience, acculturation stress and social exclusion levels of the participants showed a significant difference according to gender; the acculturation stress levels differed significantly according to marital status and educational status; the employment status caused a significant difference on the Acculturation Stress and Social Exclusion levels; there was a significant and positive relationship between the psychological resilience, social exclusion and acculturation stress of the participants. Finally, it was observed in the study that the mediating role of psychological resilience became significant when the dependent variable was acculturation stress.