Kamu düzeninin korunmasında jandarmanın yetkileri
Administrative police powers of the gendarmerie in the protection of public order
- Tez No: 932651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Jandarma, köklü bir kolluk kuvvetidir. 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile hukuki statüsü ve görevleri netleştirilmiştir. Türkiye yüzölçümünün %93'ünde ve nüfusunun %21'inde emniyet ve asayiş hizmetlerinden sorumludur. Jandarma, emniyet ve asayiş görevleri ile kritik alan ve kurumların güvenliğini sağlamakta, petrol ve doğalgaz boru hatlarının emniyet ve koruma hizmetlerini icra etmektedir. Yapay zekâ uygulamalarının da jandarmanın faaliyetlerinde de kullanılması suçun önlenmesi ve aydınlatılmasında önemli bir adım olacaktır. Jandarma Genel Komutanlığı, insan odaklı ve modern bir yönetim anlayışı benimseyerek, ulusal ve uluslararası alanda saygın bir konum elde etmiştir. JSGA ise akademik eğitim faaliyetlerinin yanı sıra personelin mesleki gelişimini desteklemek amacıyla çeşitli kurslar ve eğitim programları düzenlemektedir. Jandarma'nın sosyal medyayı aktif kullanması, vatandaşlarla daha iç içe olmasını ve itibarını artırmasını sağlamaktadır. İdari kolluk yetkilerinin kullanılması kamu düzeninin temin edilmesi ve korunması için hayati bir öneme sahiptir. Yetkilerin kullanımı, anayasa ve ilgili mevzuata uygun olmalı ve ölçülülük ilkesine uygun olmalıdır. Son yıllarda, güvenlik faaliyetlerinde İHA ve drone kullanımı yaygınlaşmıştır. Jandarma, yardım etme faaliyetlerinde ve doğal afetlerde etkin rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Gendarmerie is a well-established law enforcement agency with a long history. Its legal status and duties are clearly defined by Law No. 2803 on the Organization, Duties, and Powers of the Gendarmerie. The Gendarmerie is responsible for maintaining security and public order in 93% of Turkey's land area and 21% of its population. The Gendarmerie performs security and public order duties, ensuring the safety of critical areas and institutions, and providing security and protection services for oil and gas pipelines. The use of artificial intelligence applications in the Gendarmerie's activities represents a significant step forward in crime prevention and resolution. The Gendarmerie General Command has adopted a human-centered and modern management approach, earning a respected position both nationally and internationally. The Gendarmerie and Coast Guard Academy (JSGA) organizes various courses and training programs to support the professional development of its personnel, in addition to its academic education activities. The Gendarmerie's active use of social media helps it to be more engaged with citizens and enhances its reputation. The exercise of administrative police powers is crucial for ensuring and maintaining public order. The use of these powers must comply with the constitution and relevant legislation and adhere to the principle of proportionality. In recent years, the use of UAVs and drones in security operations has become widespread.