İşletmelerde insan kaynakları analitiği kapsamında performans yönetimi: Beyaz yaka çalışanların performans tahminlemesi üzerine bir model önerisi
Human resources analytics in business within the scope of performance management: A model suggestion on the performance prediction of white collar employees
- Tez No: 932652
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Çalışmanın amacı İK Analitiği kavramının sistematik olarak incelenmesi ve geleceğe yönelik performans tahminlemesi yapabilecek bir model önerisinin sunulmasıdır. Çalışmada temel olarak iki bölüm yer almaktadır. Çalışmanın literatür kısmında öncelikle İK Analitiği'nin ele alındığı kavramsal çerçeveyi gözden geçirmek adına sistematik literatür incelemesi yapılarak 180 makale analiz edilmiştir. Ayrıca İK Analitiği kavramının teorik temellerine dair farklı kuram ve yaklaşımlar incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında ise beyaz yaka çalışanların geleceğe yönelik performansını tahminlemek amacıyla veri madenciliği yöntemiyle 3484 kişilik bir örneklem üzerinden WEKA programı ile yapılan analizler sonucu Logistic, Multi Layer Perceptron, J48, Decision Stump, Naïve Bayes, K-Star, Random Forest ve Random Tree algoritmalarının her biri için model önerileri sunulmuş ve test edilmiştir. Bu algoritmalar arasından Logistic ön plana çıktığı için SPSS üzerinden Çok Kategorili Lojistik Regresyon Analizi gerçekleştirerek bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkene etki düzeyleri incelenmiştir. Analizlere göre Cinsiyet, Kıdem süresi, Unvan, Gelişim Odaklılık, İş Birliği, Sorumluluk Bilinci, Yenilikçi Yaklaşım, Önceki Yıl Performansı değişkenlerinin Gelecek Yıl Performansı tahmini yapılırken anlamlı etkileri olduğu görülmüştür. Çalışma geleceğe yönelik öneriler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to systematically examine the concept of HR Analytics and to propose a model that can predict future performance. There are basically two sections in the study. In the literature section of this study, firstly, 180 articles were analysed by conducting a systematic literature review to review the conceptual framework in which HR Analytics is discussed. In addition, different theories and approaches to the theoretical foundations of the concept of HR Analytics were analysed. In the research part of the study, in order to predict the future performance of white-collar employees, model proposals were presented and tested for each of the Logistic, Multi Layer Perceptron, J48, Decision Stump, Naïve Bayes, K-Star, Random Forest and Random Tree algorithms as a result of the analyses performed with the WEKA program on a sample of 3484 people by data mining method. Since Logistic stands out among these algorithms, MultiLogistic Regression Analysis was performed via SPSS and the effect levels of independent variables on the dependent variable were analysed. According to the analyses, Gender, Seniority, Title, Development Orientation, Collaboration, Awareness of Responsibility, Innovative Approach, Previous Year Performance variables were found to have significant effects on the prediction of Future Performance. The study concludes with recommendations for the future studies.