Dijital sanatın resim sanatı üzerine etkisi
The impact of digital art on painting art
  1. Tez No: 932668
  2. Yazar: SÜLEYMAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ALPER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanatta dijitalleşme, teknolojinin sanat alanına olan etkisi ve bu etkileşimin sonucunda ortaya çıkan dönüşüm sürecini ifade etmektedir. Sanatın dijitalleşme süreci, geleneksel sanat pratiklerinin dijital araçlarla birleşmesi ve yeni sanat formlarının ortaya çıkmasıyla tanımlanmaktadır. Bu dönüşüm, sanatın üretiminden sergilenmesine, eğitimine ve korunmasına kadar geniş bir etki alanı yaratmıştır. Bu çalışma, sanatın dijitalleşmesi kavramını ve bu sürecin sanat alanındaki etkilerini inceleyerek, dijitalleşme sürecinin sanatın geleceği üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmada yöntem, veri toplama teknikleri ve elde edilen verilerin analizi hakkında bilgi verilmektedir. Araştırma Metodolojisi Araştırma yöntemi, nitel bir araştırma modeli kullanılarak literatür analizine dayanmaktadır. Doküman incelemesi, araştırılacak olay veya olgu hakkında bilgi içeren yazılı materyallerin analizini içermektedir (Yıldırım ve Şimşek, 2008). Araştırmada ulaşılan ilgili yazılı ve görsel kaynaklar, yeni teknolojilerden yararlanan sanatçı ve sanat eğitimcilerinin resim sanatına ilişkin dijital araç ve materyalleri kullanmaları ve geleneksel sanatlarla etkileşimleri temel alınarak incelenmiştir. Kütüphanelerden, makale, kitap, dergi gibi kaynaklar temin edilmiştir. İlgili makalelerin incelenmesinin yanı sıra internet ortamından da yararlanılmıştır. Verilerin Toplanması ve Analizi: Araştırmada kullanılan veriler nitel araştırma yöntemleri ile elde edilmiştir. Araştırmada, Erzurum Halk Kütüphanesi, Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Kütüphanesi ve üniversitelerin kütüphane ağı kullanılarak alan taraması yapılmıştır. Konuyla ilgili saha araştırmaları yoluyla veri toplama araçlarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sorularını yanıtlamak için ihtiyaç duyulan kaynaklar görsel ve metinsel veriler, literatür taraması ve çizim programlarının uygulanması yoluyla kullanılmıştır. Kitap, dergi, makale ve internet kaynaklarından oluşan veriler teorik düzeyde incelenmiş, araştırma soruları ve alt sorular açısından anlaşılmaya çalışılmış ve uygulamalı bölümde anlatılmıştır. Kategori ve temalar üzerinden elde edilen bilgiler, çalışmanın amacına göre raporlanarak doküman analizine edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçları bölümünde, tez konusunun ana soruları ve alt sorularına değinmek için araştırma sürecinde elde edilen nitel verilerin analizine, ayrıca toplanan nitel verilere ilişkin bulgu ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization in art refers to the impact of technology on the field of art and the transformation process that emerges as a result of this interaction. The digitalization process of art is defined by the combination of traditional art practices with digital tools and the emergence of new art forms. This transformation has created a wide range of effects from the production of art to its exhibition, education and protection. This study aims to examine the concept of digitalization of art and its effects in the field of art, and to evaluate the potential effects of the digitalization process on the future of art. Method: Information about the methodology, data collection techniques and analysis of the data obtained in the research is given. Research Methodology The research methodology is based on literature analysis using a qualitative research model. Document analysis involves the analysis of written materials containing information about the event or phenomenon to be investigated (Yıldırım & Şimşek, 2008). The relevant written and visual sources accessed in the research were analyzed on the basis of the use of digital tools and materials related to the art of painting by artists and art educators who benefit from new technologies and their interaction with traditional arts. Sources such as articles, books and magazines were obtained from libraries. In addition to examining the relevant articles, the internet environment was also utilized. Data Collection and Analysis: The data used in the study were obtained through qualitative research methods. In the research, Erzurum Public Library, Atatürk University Library, Faculty of Fine Arts Library and the library network of universities were used. It is aimed to develop data collection tools through field research on the subject. The resources needed to answer the research questions were used through verbal, visual textual data, literature review and the application of drawing programs. Data from books, journals, articles and internet sources were analyzed at the theoretical level, tried to be understood in terms of research questions and sub-questions, and explained in the practical section. The information obtained through categories and themes was reported according to the purpose of the study and document analysis was conducted. Findings: In the research results section, the analysis of the qualitative data obtained during the research process to address the main questions and sub-questions of the thesis topic, as well as the findings and interpretations related to the qualitative data collected are included.