Mesleki müzik eğitimi kurumlarında enstrüman ve enstrüman dersine yönelik tutumlar üzerine bir çalışma
A study on attitudes towards instruments and instrument lessons in vocational music education institutions
- Tez No: 932669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Mesleki Müzik Eğitimi kurumlarından Güzel Sanatlar Fakülteleri, Konservatuvarlar ve Eğitim Fakülteleri Müzik Bölümleri müfredatına bağlı olarak öğrencilerin enstrüman ve enstrüman derslerine yönelik geliştirmiş oldukları tutumları belirlemek, doğrudan veya dolaylı olarak bir durum tespiti yapmak, belirlenen problemlere çözüm önerileri getirmek ve ilgili alanyazına katkı sağlamaktır. Yöntem: Bu araştırma betimsel modele dayalı nitel bir araştırma olup, nicel verilere bağlı betimsel araştırma yöntemlerinden tarama (survey) modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen ve ulaşılıp geri dönüş sağlanabilen Atatürk Üniversitesi, Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Marmara üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakülteleri, Konservatuvarlar ve Eğitim Fakülteleri Müzik Bölümleri'nde öğrenim görmekte olan 1008 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, geçerliği-güvenirliği sağlanan ve öğrencilerin enstrümana ve enstrüman derslerine yönelik tutumlarını ölçebilmek için Melanlıoğlu (2021) tarafından geliştirilen“Hedef Dil Olarak Türkçeye Yönelik Tutum Ölçeği”izin alınarak, enstrüman ve enstrümana yönelik tutumları ölçmek için düzenlenmiş ve 23 maddelik ölçek veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ölçek verileri Google Forms vasıtasıyla öğrencilerden toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı ile işlenerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Ölçek maddelerine verilen cevapların dağılımları frekans (f) ve yüzde (%) analiziyle, tutum düzeyleri ise ortalama puan hesaplaması yapılarak elde edilmiştir. Ayrıca tutum düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılığı için Mann Whitney U ve Kruskall Wallis H testleri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Performans kaygısı ve tutum düzeyleri arasındaki ilişkiye yönelik olarak ise, Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Sonuçlar: Araştırmanın sonuçları, mesleki müzik eğitimi alan öğrencilerin enstrüman ve enstrüman dersine karşı tutumlarının genellikle olumlu yönde ve orta düzeyde olduğunu; kadın öğrencilerin düzen ve sorumluluk duygularının erkeklere göre fazla olmasından dolayı tutumlarının da bununla bağlantılı olarak erkek öğrencilerin tutumlarından yüksek olduğunu; 26-35 yaş aralığındaki öğrencilerin sorumluluk bilinçlerinin düşük yaş grubuna göre daha çok olmasından dolayı enstrüman ve enstrüman dersine karşı tutumlarının da düşük yaş grubu öğrencilere göre yüksek olduğunu ve 36 ve üzeri yaş grubundaki öğrencilerin ise, sorumluluk bilinçlerinin yüksek olmasına rağmen yaşlarının ileri düzeyde olmasından dolayı daha çok başaramama endişesi yaşadıklarını; konservatuvar öğrencilerinin, aldıkları çalgı eğitiminin virtüozite hedefli olmasından dolayı, diğer mesleki müzik eğitimi kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin tutum düzeylerine göre daha yüksek olduğunu ve enstrüman ve enstrüman dersine karşı öğrenci tutumları yükseldikçe performans ve başaramama kaygısının azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine the attitudes of students towards instruments and instrument lessons depending on the curriculum of the Music Departments of Fine Arts Faculties, Conservatories, and Education Faculties, which are among the Vocational Music Education institutions, to make a situation determination directly or indirectly, to bring solutions to the problems identified and to contribute to the related literature. Method: This research is qualitative research based on a descriptive model and designed in a survey model, one of the descriptive research methods based on quantitative data. The study group of the research consists of 1008 students studying in the Music Departments of Fine Arts Faculties, Conservatories and Education Faculties of Atatürk University, Alaaddin Keykubat University, Marmara University, and Dokuz Eylül University, which were selected by simple random sampling method and could be reached and returned. In the study, the“Attitude Scale towards Turkish as a Target Language”developed by Melanlıoğlu (2021) to measure students' attitudes towards the instrument and instrument lessons, whose validity-reliability was ensured, was edited to measure attitudes towards the instrument and the instrument by obtaining permission and the 23-item scale was used as a data collection tool. Scale data were collected from the students through Google Forms. The collected data were processed with the SPSS package program and statistical analyses were performed. The distributions of the answers given to the scale items were obtained by frequency (f) and percentage (%) analysis, and the attitude levels were obtained by calculating the average score. In addition, Mann Whitney U and Kruskall Wallis H tests were used to analyze the differences in attitude levels according to demographic variables. Pearson Correlation test was applied for the relationship between performance anxiety and attitude levels. Results: The results of the research show that the attitudes of students receiving vocational music education towards the instrument and instrument course are generally positive and at a medium level; the attitudes of female students are higher than the attitudes of male students due to the higher sense of order and responsibility of female students compared to male students; Students between the ages of 26-35 have a higher sense of responsibility than students in the lower age group, so their attitudes towards the instrument and the instrument lesson are higher than those of students in the lower age group, and students in the age group of 36 and above, although their sense of responsibility is high, they are more worried about not succeeding because of their advanced age; conservatory students have higher attitude levels than students studying in other vocational music education institutions due to the fact that the instrument education they receive is virtuosity-oriented; and as student attitudes towards the instrument and instrument lesson increase, performance and failure anxiety decreases.