Heykel ve mekan ilişkisinin kurgulanmasında dijital müdahalenin etkisi: DAKAF 22 proje örneği
The effect of digital intervention on establishing the relationship between sculpture and space: DAKAF 22 project example
  1. Tez No: 932670
  2. Yazar: NESLİHAN HACİÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞENGÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalısması yapılan projenin daha bilimsel verilere dayanarak yapılan proje sonucunda heykel mekan ilişkisini de mekanın özelliklerini yadsınamaz bir bütün olduğunu destekleyerek yapılan anket çalışmalarıyla ortaya konularak mekanın coğrafi özelliklerine uygun buz malzeme desteği ve ile bir işbirliği içerisinde olarak heykel ve heykelin yapıldığı mekan ile mekanın sosyo-kültürel özelliklerinden yararlanılması üretim sürecini daha doğru yönetme ve eser izleyicileriyle eser arasında bir bağ kurmayı, izleyiciyi izleyici konumundan çıkarıp katılımcı olarak esere dahil ederek sanat eserine yeni bir perspektif katmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the project based on more scientific data, the relationship between sculpture and space, and the characteristics of the space, is an undeniable whole, and it has been revealed through survey studies that the thesis study has been carried out, with ice material support appropriate to the geographical characteristics of the place, and in cooperation with the socio-cultural relationship between the sculpture and the place where the sculpture is made. Taking advantage of its features aims to manage the production process more accurately, establish a bond between the audience and the work, and add a new perspective to the work of art by removing the viewer from the position of spectator and including him/her in the work as a participant.