Ortaokul öğrencilerinde problemli cep telefonu kullanımı ile sırt ağrısı ve vücut duruşu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between problematic mobile phone use and back pain and body posture in secondary school students
  1. Tez No: 932673
  2. Yazar: ZEHRA BALBABA
  3. Danışmanlar: PROF. SELMA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerin problemli cep telefonu kullanımı ile sırt ağrısı ve vücut duruşu arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş Merkez'de yer alan bir ortaokuluna kayıtlı olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmamış, evrenin hepsine ulaşılacak şekilde araştırma planlanmış ve 1-30 Ekim 2024 tarihleri arasında ulaşılan 348 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri için anket formu, problemli cep telefonu kullanım ölçeği ve sırt ağrısı ve vücut duruşu ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics v.22.0 programında tanımlayıcı istatistik ve Mann Whitney U, Kruskal Wall testleri kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişki için Sperman korelasyon ve analiz edilen her niteliksel parametrenin çocukların poziyon duruşunu nasıl etkilediğini incelemek için binary lojistik regresyon modeli uygulanmıştır. Modelin verilere tatmin edici bir şekilde uyum sağlayıp sağlamadığını belirlemek için Hosmer ve Lemeshow uyum iyiliği testi kullanılmıştır. Tüm analizler için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmanın bulgularında; öğrencilerin %64,7'sinin kendisine ait cep telefonu vardır. Öğrencilerin telefonu olma süre ortalamasının 13,42±9,7 olarak, telefonun günlük kullanma saat ortalamasının ise 2,60±1,5 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin problemli cep telefonu kullanım ölçeği toplam puan ortalamasının 56,43±15,7 olarak, sırt ağrısı ve vücut duruşu değerlendirme ölçeği pozisyon sorularını içeren pozisyon puan ortalamasının ise 2,79±1,1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between problematic cell phone use and back pain and body posture in middle school students. The population of this descriptive study consists of students enrolled in a secondary school in Kahramanmaraş Center. No sampling method was used for the sample of the study, the study was planned to reach all of the population and 348 students reached between October 1-30, 2024 constituted the sample of the study. A questionnaire form, a problematic mobile phone use scale and a back pain and posture scale were used for the data of the study. Descriptive statistics and Mann-Whitney U, Kruskal-Wall tests were used in IBM SPSS Statistics v.22.0 program. Sperman's correlation was used for the relationship between the two scales, and a binary logistic regression model was used to examine how each qualitative parameter analysed affected children's posture. The Hosmer and Lemeshow goodness-of-fit test was used to determine whether the model provided a satisfactory fit to the data. For all analyses, p-values below 0.05 were considered significant. In the findings of the study, it was found that 64.7% of the students had their own mobile phones, the average duration of having a mobile phone was 13.42±9.7, and the average daily use of the phone was 2.60±1.5. The mean total score of the students' problematic mobile phone use scale was 56.43±15.7, and the mean position score of the back pain and body posture evaluation scale including position questions was 2.79±1.1.