Maneviyat temelli psikolojik danışmanın stres, kaygı ve depresyon üzerine etkisi
The effect of spirituality-based psychological counseling on stress, anxiety and depression
  1. Tez No: 932676
  2. Yazar: HARUN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma manevi danışmanlığın stres, kaygı ve depresyon üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma deneysel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel denseni kullanmaktadır. Çalışmada sekiz haftalık maneviyat temelli yapılandırılmış sekiz faklı konuyu ele alan danışma uygulanmıştır. Çalışma 10 katılımcı ile başlamış fakat 2 katılımcı kaybı sebebi sonucu 8 kişi ile tamamlanmıştır. Danışma sürecinin başında ve sonunda Dass-21 ölçeği uygulanmıştır. Danışanların stres, anksiyete ve depresyon seviyesindeki değişim incelenmiştir. Araştırma sonucunda çalışma grubunun stres kaygı ve depresyon değerleri anlamlı şekilde ve istendik yönde düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of spiritual counseling on stress, anxiety and depression. The research uses the weak experimental design, one of the experimental research methods. In the study, eight-week spirituality-based structured counseling addressing eight different topics was applied. The study started with 10 participants, but was completed with 8 people due to the loss of 2 participants. The Dass-21 scale was applied at the beginning and end of the consultation process. The change in the clients' stress, anxiety and depression levels was examined. As a result of the research, the stress, anxiety and depression values of the study group decreased significantly and in the desired direction.