7. ve 8. sınıf öğrencilerinde akran zorbalığı, duygu düzenleme becerileri ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Ortaokul öğrencileri örneği
Examination of the relationship between peer bullying, emotion regulation skills and perceived social support in 7th and 8th grade students: Secondary school students sample
- Tez No: 951134
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN SİVİŞ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Zorbalık hem dünyada hem de ülkemizde birçok insanı doğrudan etkilemekte ve birçok araştırmaya konu olmaktadır. Ergenler arasında yaygın olan akran zorbalığı üzerine yapılan bu çalışmadaki amaç, ortaokul 7. ve 8. sınıfta eğitimine devam eden öğrencilerin akran zorbalığı deneyimlerinin (zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma) sahip oldukları duygu düzenleme becerileri ve algıladıkları sosyal destek ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya Bursa'nın merkez ilçesindeki bir ortaokulda 2023-2024 eğitim - öğretim yılında öğrenim gören 876 öğrenci (416 kız ve 460 erkek / 431 7. sınıf ve 445 8. sınıf) katılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığını Belirleme Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R) kullanılarak veriler toplanmıştır. Veriler normal dağılıma sahiptir ve bu sebeple analizde parametrik teknikler kullanılmıştır. Sınıf ve cinsiyet açısından zorbalık ve mağduriyetin farklılaşma durumunu ortaya koymak için t testi, anne ve baba eğitim düzeyi açısından farklılaşma durumunu ortaya koymak için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Zorbalık ve mağduriyetin algılanan sosyal destek ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkilerini tespit etmek için ise korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada akran zorbalığı ve mağduriyetinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaştığı, anne eğitim düzeyine göre bir farklılaşma bulunmadığı, sadece zorbalığa maruz kalma durumunun baba eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Duygu düzenleme yöntemleri ve algılanan sosyal desteğin akran zorbalığı ve mağduriyeti ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bullying directly affects many people both in the world and in our country and is the subject of many studies. The aim of this study on peer bullying, which is common among adolescents, is to examine the relationship between peer bullying experiences (bullying and being bullied) and emotion regulation skills and perceived social support of 7th and 8th grade students. 876 students (416 girls and 460 boys / 431 7th grade and 445 8th grade) studying in a secondary school in central district of Bursa in the 2023-2024 academic year participated in the study. Data were collected using the Personal Information Form, Peer Bullying Scale, Emotion Regulation Scale for Adolescents and Perceived Social Support Scale. The data have a normal distribution and therefore parametric techniques were used in the analysis. A t-test was used to reveal the difference in bullying and victimization in terms of class and gender, and a one-way analysis of variance was used to reveal the difference in terms of mother and father education levels. A correlation analysis was used to determine the relationships between bullying and victimization and perceived social support and emotion regulation skills. In the study, it was determined that peer bullying and victimization differed according to gender and class level, there was no difference according to mother education level, and only victimization differed according to father education level. It was found that emotion regulation methods and perceived social support were related to peer bullying and victimization.