Özel Öğrenme Güçlüğü tanılı ortaokul öğrencilerinde Zorbalık Psikoeğitim Programı (DİS-ZOP)'nın etkililiği
The effectiveness of Bullying Psychoeducation Program (DIS-ZOP) in middle school students diagnosed with Special Learning Disabilities
  1. Tez No: 909638
  2. Yazar: YUNUS EMRE MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL HASPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ortaokul öğrencileri için geliştirilen Zorbalık Psikoeğitim Programı'nın (DİS-ZOP), özel öğrenme güçlüğü tanılı ortaokul öğrencilerinin zorbalık ve mağduriyet düzeyleri üzerindeki etkililiği incelenmiştir. Araştırmada ön-test, son-test, izleme yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma grubunu, ortaokul 5-6-7-8. Sınıf seviyelerinde eğitimine devam eden 16 özel öğrenme güçlüğü tanılı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin 8'i deney grubuna ve 8'i ise kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubuna haftada bir oturum olmak üzere 8 oturum süren DİS-ZOP araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan DİS-ZOP'un etkisini belirlemek amacıyla Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda DİS-ZOP'un özel öğrenme güçlüğü tanılı ortaokul öğrencilerinin zorbalık ve mağduriyet düzeylerini azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir. Bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of the Bullying Psychoeducation Program (DİS-ZOP), which was developed for middle school students diagnosed with special learning disabilities, on the bullying and victimization levels of middle school students diagnosed with special learning disabilities. Pre-test, post-test, follow-up quasi-experimental design was used in the study. The research group consisted of 16 students diagnosed with specific learning disabilities who were continuing their education in 5-6-7-8th grades. Eight of the students in the research group were assigned to the experimental group and eight to the control group. The experimental group received 8 sessions of DIS-ZOP, one session per week, administered by the researcher. Peer Bullying Identification Scale (Adolescent Form) and Personal Information Form were used as data collection instruments. Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test were used to determine the effect of DIS-ZOP applied to the experimental group. As a result of the study, it was found that DIS-ZOP was effective in reducing bullying and victimization among middle school students diagnosed with specific learning disabilities. The findings were discussed in the context of the relevant literature and recommendations were made.