Kronik hastalığı olan hastaların hasta eğitimi alma durumları ve aldıkları eğitimin hastalıkları üzerine etkisi
Patient education status of patients with chronic disease and effects of the education they receive on diseases
  1. Tez No: 627052
  2. Yazar: ŞÜKRAN ERCÜMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü kronik hastalığı olan hastaların hasta eğitimi alma durumları ve aldıkları eğitimin hastalıkları üzerine etkisinin incelenmesi, hastaların yaşam kalitesinin arttırılması için farkındalık yaratmak, çözüm önermektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan çalışmamızda, çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanmış 44 sorudan oluşan, hastaların sosyodemografik özelliklerini ve sağlık bilgilerini değerlendiren araştırma anketi yüz-yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the patients who have chronic illnesses over the age of 18 who applied to the Akdeniz University Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and to examine the effects of the education they receive on their illnesses, to raise awareness and to propose solutions for patients' quality of life. Method: In our descriptive and cross-sectional study, the research questionnaire consisting of 44 questions prepared by the researchers prepared for the participants who accepted to participate in the study, was applied with the face-to-face interview technique that evaluated the sociodemographic characteristics and health information of the patients.