Önleyici meşru müdafaa doktrini çerçevesinde ABD'nin Irak'a müdahalesinin uluslararası hukuka uygunluğu
The legitimacy of the USE intervention in Iraq in the framework of the preventive self-defense doctrine in international law
- Tez No: 932744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
11 Eylül saldırıları ve arkasından ABD'nin önce Afganistan, daha sonra da Irak'a müdahaleleriyle beraber uluslararası toplumun en fazla tartıştığı konulardan biri önleyici meşru müdafaa olmuştur. Ancak söz konusu kavramla alakalı ne uluslararası geçerliliği olan bir anlaşma yapılmış ne de bir teamül kuralı oluşturulabilmiştir. Bu yüzden bu kavram, bazı müdahalelerde veya kuvvet kullanma tehditlerinde tekrar gündeme gelmeye devam etse de meşru olup olmadığı ve meşru ise sınırlarının ne olduğu belli değildir. Bu yüzden şuan için yapılabilecek en makul değerlendirme, meşru müdafaa kavramı hakkındaki düzenlemelere ve değerlendirmelere bakılarak önleyici meşru müdafaa kavramının buna uygun olup olmadığını irdelemektedir. Ancak uluslararası toplum bu belirsizlik bir an evvel sonlandırarak bu konuda bir uluslararası düzenleme yapmalı ya da emsal bir karar ortaya koyabilmelidir.
Özet (Çeviri)
With the September 11 attacks and the USE's interventions first in Afghanistan and then in Iraq, one of the most discussed issues by the international community has been preventive self-defense. However, neither an internationally valid agreement nor a customary rule has been formed regarding the concept in question. Therefore, although this concept continues to come up again in some interventions or threats to use force, it is unclear whether it is legitimate or not, and if so, what its limits are. Therefore, the most reasonable assessment that can be made for now is to examine whether the concept of preventive self-defense is suitable for this, by looking at the regulations and evaluations on the concept of self-defense. However, the international community should be able to end this uncertainty as soon as possible and make an international regulation on this issue or put forward a precedent decision.