Ergen semptom tarama envanteri
Adolescent symptom screening inventory
- Tez No: 932788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 12-18 yaş grubunda gözlenen semptomların büyük bir bölümünü kapsayan tam teşekküllü bir araçla alana katkıda bulunmak için ergenler için bir envanter geliştirilmesi planlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı geçerli ve güvenilir bir araç olan ve 8-13 yaş aralığını kapsayan Çocuk Ergen Semptom Tarama Envanterinin (CESTE) 12-18 yaş arası ergen formunu geliştirmek üzere geçerlik ve güvenirliğini yaparak psikometrik özelliklerini incelemektir. Araştırma 12-18 yaşları arasında olan ve İstanbul/Beylikdüzü ilçesinde bulunan 3 farklı ortaokul ve lisede öğrenimlerine devam eden 1215 öğrenci ile yürütülmüştür. 98 madde olarak hazırlanan Ergen Semptom Tarama Envanteri (ESDE), ilk aşamada 608 gönüllü öğrenci tarafından doldurulmuş olup, bu 608 öğrenciden elde edilen veriler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 27.0. programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin faktör analizine uygunluğu ve örneklem yeterliliğini belirlemek amacıyla Kaiser-Meyer-Olkin örneklem yeterliliği ölçütü ve Bartlett testi, veri toplama aracının yapı geçerliliğini incelemek amacıyla açımlayıcı faktör analizi, ölçeğin güvenirliğini incelemek için Cronbach's alpha güvenirlik analizi teknikleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına bakıldığında, ESDE'nin 33 madde ve 6 faktör (Saldırganlık, Depresyon, Dürtüsellik, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Davranım Bozukluğu ve Somatizasyon) olarak şekillendiği görülmüştür. İkinci aşamada ise 357 gönüllü öğrenciden toplanan veriler Lisrel 8.51 programı ile doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuş ve 6 faktörlü yapının doğrulandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive tool aimed at encompassing a large portion of symptoms observed in the age group of 12-18 is planned to be developed for the contribution to the field for adolescents. In this context, the aim of the research is to examine the psychometric properties of the validity and reliability of the Adolescents Symptom Screening Inventory, designed for adolescents aged 12-18, which is a valid and reliable tool covering the age range of 8-13 years old, for the purpose of developing a valid and reliable inventory. The research was conducted with 1215 students, aged 8-12, continuing their education in 3 different middle schools and high schools in the Beylikdüzü district of Istanbul. The Adolescent Symptom Screening Inventory (ASSI), prepared with 98 items, was first filled out by 608 voluntary students, and the data obtained from these 608 students were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 27.0 program. Kaiser-Meyer-Olkin sample adequacy criterion and Bartlett's test were used to determine the suitability of the data for factor analysis and sample sufficiency, exploratory factor analysis was conducted to examine the construct validity of the data collection tool, and Cronbach's alpha reliability analysis techniques were used to examine the reliability of the scale. Upon reviewing the results of the analysis, it was observed that the ASSI was shaped with 33 items and 6 factors (Aggression, Depression, Impulsivity, Attention Deficit and Hyperactivity, Conduct Disorder, and Somatization). In the second stage, data collected from 357 voluntary students were subjected to confirmatory factor analysis using Lisrel 8.51 program, and the 6-factor structure was confirmed.