Pankreas adenokanserinde miyeloid kökenli baskılayıcı hücrelerin (MDSC) hastalık, prognoz ve tedaviye yanıt ile ilişkisi
Association of myeloid-derived suppressor cells (MDSC) with disease, prognosis and response to treatment in pancreatic adenocarcinoma
- Tez No: 932814
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN IŞIKSAÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Onkoloji, Allergy and Immunology, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Tez çalışmamın amacı, pankreas adenokarsinomu (PAC) hastalarında miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerin (MDSC'ler) ve immünosupresif moleküllerin farklı hasta gruplarındaki rollerini değerlendirmektir. MDSC'lerin tümör mikroçevresindeki bağışıklık baskılayıcı etkileri ve bu etkilerin tümör progresyonuna katkısı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmama dahil edilen hasta grupları; inoperabl yani ileri evre ve ameliyat edilemeyen, tümör yükü çok fazla olanlar, tümör yükü daha az olan ve ameliyat ile tümörün çıkarıldığı hastalar ve sağlıklı kontrol gruplarından oluşmaktadır. Ameliyat yapılan hastalar pereoperatif grup olarak yani tümör dokusu mevcut iken ve postoperatif grup olarak yani tümör dokusu çıkarıldıktan sonra tekrar değerlendirilmiştir. MDSC'lerin alt tipleri (G-MDSC, M-MDSC, e-MDSC) akım sitometrisi ve immünosupresif moleküllerin seviyeleri (İnterlökin 8, İnterlökin 10, İnterlökin 35, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü) ELISA yöntemiyle değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerle hasta grupları arasındaki farklar belirlenmiştir. Bulgular: İnoperabl hasta grubunda MDSC ve immünosupresif moleküllerin seviyelerinin en yüksek olduğu, preoperatif ve postoperatif gruplarda bu seviyelerin tümör yükü ile orantılı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Sağlıklı kontrol grubunda ise bu seviyeler minimal düzeydedir. Özellikle inoperabl grupta belirlenen MDSC cutoff değerinin tümör progresyonuyla ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Çalışmamız, MDSC'lerin ve immünosupresif moleküllerin PAC progresyonundaki rolünü net bir şekilde ortaya koymuştur ve MDSC'lerin hedeflenmesinin PAC tedavisinde umut verici bir strateji olabileceğini düşündürmektedir. İmmünoterapilerle kombinasyon halinde kullanılacak MDSC inhibitörlerinin, tümör mikroçevresindeki immünosupresyonu azaltarak bağışıklık yanıtlarını güçlendirebileceği öne sürülebilir. Bu bulgular, PAC tedavisinde yeni tedavi yaklaşımlarına kapı aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of my thesis is to evaluate the roles of myeloid derived suppressor cells (MDSCs) and immunosuppressive elements in different patient groups with pancreatic adenocarcinoma (PAC). The immunosuppressive effects of MDSCs in the tumor microenvironment and their contribution to tumor progression have been examined in detail Materials and Methods: The patient groups included in this study consist of inoperable, advanced-stage patients with a high tumor burden, patients with a lower tumor burden who underwent surgery, and healthy control groups. Patients who underwent surgery were evaluated as the preoperative group, meaning the tumor was still present, and the postoperative group, meaning the tumor had been removed. The subtypes of MDSCs (G-MDSC, M-MDSC, e-MDSC) and the levels of immunosuppressive elements (Interleukin 8, Interleukin 10, Interleukin 35, Vascular Endothelial Growth Factor) were evaluated by flow cytometry and ELISA methods. Statistical analyses were performed to determine the differences between patient groups. Results: It was found that MDSC and immunosuppressive elements levels were highest in the inoperable patient group, and these levels decreased proportionally with tumor burden in the preoperative and postoperative groups. In the healthy control group, these levels were minimal. Notably, the cutoff value of MDSCs determined in the inoperable group was found to be associated with tumor progression. Conclusion: My study clearly demonstrates the role of MDSCs and immunosuppressive elements in the progression of PAC and suggests that targeting MDSCs could be a promising strategy in the treatment of PAC. It is proposed that MDSC inhibitors used in combination with immunotherapies could enhance immune responses by reducing immunosuppression in the tumor microenvironment. These findings open the door to new therapeutic approaches in PAC treatment.