Küçük ölçekli hidrojen vadisi kurulumunda başarı faktörlerinin analizi ve kurulum aşaması için kapsamlı bir yol haritasının belirlenmesi
Analysis of success factors in small-scale hydrogen valleys and roadmap development for implementation phase
- Tez No: 932818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hidrojen enerjisi, yüksek enerji verimliliği, sürdürülebilirlik ve diğer alternatif enerji kaynaklarına kıyasla düşük olumsuz çevresel etkisi gibi özellikleri sayesinde uluslararası düzeyde temiz bir enerji kaynağı olarak ilgi görmektedir. Bir hidrojen vadisi, hidrojen üretimi, taşımacılığı, dağıtımı ve depolama işlevlerinin entegre edildiği, hidrojen değer zincirinin tamamını kapsayan karmaşık bir tesistir. Bu çalışma, Türkiye'de küçük ölçekli hidrojen vadisi projelerinin başarısını etkileyen faktörlerin arasındaki bağımlılıkları ve etkileri bulanık DEMATEL yöntemi ile analiz etmek; ardından bu faktörlerin bulanık bilişsel haritalama ve Z sayılarla bulanık bilişsel haritalama yöntemleri ile önceliklendirilmesini sağlamak ve duyarlılık analizleri ile farklı senaryolar altında modelin davranışını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Uzman görüşlerine dayanan değerlendirmelerde belirsizliklerin modellenmesi için bulanık mantık yöntemleri uygulanmıştır. Çalışma bulguları, 'nüfus yoğunluğu', 'iş yaratma olanağı' ve 'bölgesel enerji talebi' faktörlerinin en etkili başarı faktörleri olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hidrojen vadisinin kurulumu için başarı faktörlerinin önem derecelerini ve birbirleriyle ilişkileri incelendiğinde 'devlet teşviki' başarı faktörünün en öncelikli faktör olduğu hesaplanmıştır. Farklı senaryolar sayesinde karşılaştırma analizi ve duyarlılık analizleriyle durumlara göre öncelik sıralamalarındaki benzerlikler ve farklılıklar yorumlanmıştır. Bu analizler sonucunda, belirli faktörlerin ağırlıklarının değişiminin sonuçlar üzerinde etkili olduğu, ancak modelin genel olarak stabil ve güvenilir bir yapı sergilediği belirlenmiştir. Çalışmanın yöntemi ve sonuçları, hidrojen vadisi projelerinin geliştirilmesinde politika yapıcılar ve sektör paydaşlarına yol gösterici bilgiler sunarken, sürdürülebilir enerji sistemlerine geçiş için değerli bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen energy has garnered significant attention as a clean energy source due to its high energy efficiency, sustainability, and low environmental impact compared to other alternative energy resources. Hydrogen valleys are complex facilities encompassing the entire hydrogen value chain, including hydrogen production, transportation, distribution, and storage processes in an integrated manner. This study aims to analyze the interdependencies and relationships among the success factors affecting the establishment of small-scale hydrogen valley projects in Türkiye using the fuzzy DEMATEL method. Subsequently, the study prioritizes these factors by applying fuzzy cognitive mapping and Z-numbers-based fuzzy cognitive mapping methods and evaluates the model's behavior under various scenarios through sensitivity analyses. Fuzzy logic methods were employed to address uncertainties in expert opinions during the evaluation process.The findings reveal that 'population density,' 'job creation potential,' and 'regional energy demand' are the most influential success factors. Furthermore, when examining the relative importance and interrelations of the success factors for hydrogen valley establishment, 'government incentives' consistently emerged as the most critical factor across multiple scenarios. Comparative and sensitivity analyses highlighted the similarities and differences in the priority rankings under varying conditions, demonstrating that certain factor weights significantly impact the results, although the model remains generally stable and reliable. The methodology and findings of this study offer practical insights for policymakers and industry stakeholders involved in hydrogen valley development, serving as a valuable reference for future projects and contributing to the global transition towards sustainable energy systems.