Bir ilçe merkezinde yemek servisi çalışanlarının bulaşıcı hastalıklara karşı risk farkındalıkları ve korunma davranışları
Risk awareness and protective behaviors of food service workers against communicable diseases in a district center
- Tez No: 932820
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bir ilçe merkezinde yiyecek ve içecek sektöründe bulunan yemek servisi çalışanlarının bulaşıcı hastalıklara karşı risk farkındalıkları ve korunma davranışlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı türde olan bu araştırma bir ilçe merkezindeki kafe, restoran ve lokantalarda aktif olarak çalışan 198 yemek servisi çalışanı ile Temmuz-Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, Bulaşıcı Hastalıklar Risk Farkındalığı ve Korunma Ölçeği ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Anket Formu kullanılarak yüz yüze görüşme ve öz bildirim yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş yazılı onam alınmıştır. Araştırmada sosyodemografik verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, grupların karşılaştırılması için Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi, değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için ise Çok Değişkenli Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the risk awareness and protective behaviors of food service workers in the food and beverage sector regarding communicable diseases in a district center. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between July and August 2023 with 198 food service workers actively working in cafes, restaurants, and diners in a district center. Data was collected through face-to-face interviews and self-reporting using the Communicable Diseases Risk Awareness and Protection Scale and the Survey Form developed by the researchers. Ethics committee approval for the study and written informed consent from the participants were obtained. In the study, descriptive statistics were used to analyze sociodemographic data analysis, Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test were used to compare the groups, and Multivariate Regression Analysis was used to examine the relationships between variables.