Afet yönetimi ve Sivas ilinde bir araştırma
Disaster management and a research in Sivas province
- Tez No: 932835
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Afet, insanlığın var olduğu andan itibaren ortaya çıkan, insanların başa çıkmak ve üstesinden gelebilmek için yüzyıllardır mücadele ettiği bir konudur. Dünya tarihinde sayısız afet yaşandığı ve bu afetlerin büyük yıkımlara neden olduğu bilinmektedir. Afetler meydana geldikleri bölgelerde can kayıpları ve fiziki yıkımların yanında ekonomik, psikolojik, sosyolojik, çevresel v.b birçok olumsuzluklara sebebiyet vermektedirler. Afetin olumsuz etkilerinden korunabilmek ancak alınacak tedbirlerle mümkündür. Afetlere karşı en güçlü tedbir ise afetin bilimsel olarak yönetilmesi ile olabilir. Afet yönetimi; hem doğal hem de insan kaynaklı felaketlerin etkilerini azaltmayı, toplulukların dayanıklılığını güçlendirmeyi ve iyileşme süreçlerini hızlandırmayı hedefleyen geniş kapsamlı bir disiplindir. Afet yönetimi sadece kamu yönetiminin sorumluluğunda düşünülmemelidir. Afetlere karşı vatandaşlar ve kamu kurumları yanında özel sektörün yaklaşımı da önem taşımaktadır. Bu kapsamda oluşturulan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde afet ve afet ile ilişkili kavramlar, afet türleri ve afet yönetimi ile ilgili temel açıklamalar verilmiştir. İkinci bölümde ise Sivas Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'ndeki faaliyet gösteren işletme yöneticilerinin afet yönetimine dair algılarını yönetim fonksiyonları çerçevesinde ölçmek amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerin yönetici kadroları oluşturmaktadır. Yine bu bölümde araştırmanın temel ve alt soruları, modeli ve hipotezleri ve araştırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmiş ve verilerin analizi neticesinde elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disaster is an issue that has emerged since the existence of humanity and that people have been struggling for centuries to cope and overcome. It is known that there have been countless disasters in the world history and these disasters have caused great destruction. In addition to loss of life and physical destruction in the regions where disasters occur, they cause many negative effects such as economic, psychological, sociological, environmental, etc. It is possible to be protected from the negative effects of disasters only with the measures to be taken. The strongest measure against disasters can be taken by managing the disaster scientifically. Disaster management is a comprehensive discipline aiming to reduce the effects of both natural and man-made disasters, strengthen the resilience of communities and accelerate recovery processes. Disaster management should not be considered only under the responsibility of public administration. In addition to citizens and public institutions, the approach of the private sector to disasters is also important. In this context, this study consists of two parts. In the first part, basic explanations about disaster and disaster-related concepts, types of disasters and disaster management are given. In the second part, a research was conducted to measure the perceptions of business managers operating in Sivas Demirağ Organised Industrial Zone on disaster management within the framework of management functions. The population of the research consists of the managerial staff of the enterprises operating in Sivas Demirağ Organised Industrial Zone. In this section, information about the basic and sub-questions of the research, the model and hypotheses and the method of the research are given and the findings obtained as a result of the analysis of the data are interpreted.