Girişimcilik niyetinde girişimcilik zihniyeti ve eğitiminin rolü: start uplar üzerinden nitel bir analiz
The role of entrepreneurship mindset and education inentrepreneurial intention: a qualitative analysis through
  1. Tez No: 932841
  2. Yazar: TUĞBA BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, girişimcilik eğitiminin girişimcilik niyeti ve zihniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmek, katılımcıların deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Nitel yöntemlerin benimsendiği çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Sekiz katılımcı, sektör çeşitliliği (gıda, e-ticaret, sağlık, moda, eğitim, teknoloji, sosyal girişimcilik) ve farklı deneyim düzeyleri gözetilerek seçilmiş, böylece geniş bir bakış açısı elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analiziyle dört ana tema altında incelenmiştir. İlk tema, katılımcıların farklı sektörlerde edindikleri girişimcilik deneyimleri ve yürüttükleri faaliyetlere odaklanmıştır. İkinci tema, girişimcilik eğitiminin iş planı hazırlama, yenilikçi düşünme ve dijital platformları kullanma becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Üçüncü tema olan girişimcilik zihniyeti ve davranışlar, yaratıcı düşünme, müşteri odaklılık ve sosyal projelere yönelik yenilikçi bakış açısını vurgulamıştır. Son tema ise girişimcilik niyeti ve süreçteki zorluklara ışık tutarak, finansman eksikliği, rekabet ve dijital altyapı sorunlarının müşteri geri bildirimleri, sosyal ağlar ve eğitim desteği aracılığıyla nasıl aşıldığını açıklamıştır. Araştırmanın sonuçları, girişimcilik eğitiminin hem kişisel hem de profesyonel gelişimi desteklediğini ve girişimcilik ekosistemini güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijitalleşme ve sosyal girişimcilik gibi alanlarda daha fazla destek verilmesinin önemi vurgulanmıştır. Bu bulgular, hem akademik hem de uygulamalı düzeyde girişimcilik politikalarının iyileştirilmesine yönelik önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was designed to evaluate the effects of entrepreneurship education on entrepreneurship intention and mindset, as well as to examine participants' experiences and the challenges they face. A qualitative approach was adopted, utilizing semi-structured interviews. Eight participants were selected based on sector diversity (food, e-commerce, healthcare, fashion, education, technology, social entrepreneurship) and varying levels of entrepreneurial experience, thus providing a broad perspective. Data obtained from the interviews were analyzed under four main themes through content analysis. The first theme focused on the entrepreneurial experiences of participants across different sectors and the activities they pursued in this process. The second theme demonstrated that entrepreneurship education enhances skills in business plan preparation, innovative thinking, and effective use of digital platforms. The third theme entrepreneurship mindset and behaviors emphasized creative thinking, customer orientation, and innovative approaches to social projects. The final theme shed light on entrepreneurship intention and the challenges in the process, explaining how obstacles such as lack of financing, competition, and digital infrastructure issues were overcome through customer feedback, social networks, and educational support. Findings indicate that entrepreneurship education supports both personal and professional development and strengthens the entrepreneurship ecosystem. Furthermore, the importance of providing greater support in areas such as digitalization and social entrepreneurship was highlighted.