New age of teaching with professor AI
Profesör YZ ile öğretimin yeni çaği
- Tez No: 932848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BOZANTA HAKYEMEZ, DOÇ. DR. NAZIM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geleneksel öğretim yöntemleri, Yapay Zeka (YZ) teknolojisindeki gelişmelerle değişmektedir. Yüksek öğrenim kurumlarının, bu teknolojileri uygulayabilmeleri için öğrencilerin YZ'a yönelik kabulünü anlamaları önemlidir. Bu çalışma, öğrencilerin YZ'a yaklaşımını ve YZ araçlarının kabul etkenlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Öğrenci kabulünü değerlendirmek için, çalışmamızda deneysel bir yaklaşım izledik. YZ donanımlı araçlar kullanarak eğitim materyalleri hazırladık, ve avatar öğretmen formunda ders içeriği oluşturduk. Ardından, sınıf içi bir deneyde avatar öğretmeni öğrencilere tanıttık. Deneyde, avatar öğretmen, YZ temelli içeriklerle öğrencilere ders anlattı. Sonrasında uygulanan anket çalışması ile, YZ tabanlı öğrenme deneyimine öğrencilerin nasıl yaklaştıkları değerlendirildi. Analizlerimiz, Performans Beklentisi ve Güven'in, Tutum üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ve Tutum'un, Davranışsal Niyet'in gelişiminde güçlü bir aracılık etkisi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda Sosyal Etki, Davranışsal Niyet'in gelişiminde bir diğer güçlü göstergedir. Öğrenciler genel olarak Profesör YZ'nın etkili ve güvenilir içerik paylaşımı için olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını gösterirken, avatarın insansı olmayan özellikleri ve etkileşim eksiklikleri eksiklik olarak görülmüş ve gelişim alanlarına işaret etmiştir. Çalışmamız YZ temelli öğrenme deneyimi hakkında içgörü sunmakta ve yüksek öğrenim kurumlarında YZ kullanımına ilişkin öğrenci kabulü açısından literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, YZ araçlarını yükseköğretimde kullanmak isteyen eğitimcilere, geliştiricilere ve politika yapıcılara bir yol haritası niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Traditional teaching methods are evolving with Artificial Intelligence (AI) advancements. Higher education institutions (HEIs) must understand the students' acceptance of such technology to implement it successfully. This study aims to understand how students approach these new technologies and what the drivers are to determine the acceptance of AI-based tools usage in HEIs. We followed an empirical approach to assess the student acceptance. We used AI-equipped tools to prepare instructional materials, and generated course content in the form of an avatar teacher, then introduced the avatar teacher to the students in an in-class experiment. In the experiment, the avatar teacher lectured the students through AI-generated content. Afterward, a shared questionnaire with students helped evaluating how they approach the AI-based learning experience. Our analyses reveal that Performance Expectancy and Trust positively influence the Attitude of students with a strong mediating effect of Attitude on developing Behavioral Intention. At the same time, Social Influence is another strong indicator of developing Behavioral Intention. The findings indicate that students generally have a favorable view of Professor AI based on precise and reliable content delivery. At the same time, the non-human characteristics of the avatar and lack of interactivity set a drawback to student approval and highlight the improvement areas. Our study presents insights into AI-driven learning experiences and contributes to the literature on students' acceptance of AI in HEIs. The conclusions of this study serve as a roadmap for educators, developers, and policymakers who want to use AI tools in HEIs.