Hâfız Yusuf'un Türk müziğindeki yeri
Hafız Yusuf's place in Turkish music
- Tez No: 932852
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez XX. yüzyılda yaşamış hâfız, bestekâr Hâfız Yûsuf'un Türk müziğine olan katkısını araştırmaktadır. Hâfız Yûsuf Türk müziğinde isim yapmış Münir Nurettin Selçuk ve Halit Lem'i Atlı gibi isimlerin yetişmesinde rol almasına rağmen bu öğrencileri kadar tanınmadığı görülmüştür. Ayrıca daha önce kendisine ait kapsamlı bir çalışmanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Buradan hareketle Hâfız Yûsuf'un hem Türk müziğine olan etkisi hem de Türk müziği geleneğindeki isminin ve akademik literatürdeki bilinirliğinin arttırılması amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmektedir. Tezin giriş bölümünde amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmıştır. Bu bağlamda tezin amacı, Hâfız Yûsuf'un hayatını tespit edebildiğimiz son güncel verilerle birlikte aktarmak ve eldeki imkanlarla ulaşabildiğimiz tüm bestelerini çalışma kapsamında literatüre eklemektir. Sultan II. Mahmud devrinden Sultan VI. Mehmed'in tahtta kaldığı yıllara ait müzik hayatı ve Hâfız Yûsuf'un besteleri tezin kapsamı dahilindedir. Yöntem olarak ise belgesel kaynak tarama ve veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. İkinci bölümde dönemindeki müzik, kendi hayatı, öğrencileri ve eserleri anlatılmıştır. Bu bölümde Hâfız Yûsuf'un kendisini yetiştirdiği müzik ortamlarını daha iyi anlayabilmek için onun döneminde saray içindeki ve dışındaki müzik ele alınmıştır. Hayatına da yer verilen bölüm, öğrencileri ve eserleriyle son bulmuştur. Üçüncü bölümde notalarına ulaşılan eserleri üzerinden analiz yapılmış olup hem güfte beste uyumu tartışılmış hem de eserlerinde makamları nasıl işlediği gözlemlenmiştir. Dördüncü bölümde Hâfız Yûsuf'un bestekarlık yönü, bir önceki bölümdeki analiz ve çıkarımlardan yararlanılarak incelenmiş; Türk müziği nazariyat ve repertuvar arşivine yeni katkıları bilimsel olarak ifade edilmiştir. Son bölümde de çalışmada ulaşılan bulgular paylaşılmıştır. Sonuç itibariyle Hâfız Hâfız Yûsuf'un hocası olmamasına rağmen Türk musikisi repertuvarına ve makamlarına vukufiyeti görülmüştür. Hayatı hakkındaki bilgiler, yazdığı güfteler, yaptığı besteler, bu bestelerde kullandığı form ve usûller buna delalet etmektedir. Bu tezle birlikte varlığı bilinen fakat notaları olmayan 6 eseri gün yüzüne çıkarılmıştır. Yapılan analizlerle ferahnak makamında dügâh üzerinde bûselik çeşnisi kullanması ve eserlerinin bir kısmının meyanında zemin bölgesini tercih etmesi Hâfız Yûsuf'un özgünlüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the contribution of the hafiz and composer Yusuf Efendi, who lived in the 20th century, to Turkish music. Although Yusuf Efendi played a role in the training of names such as Münir Nurettin Selçuk and Halit Lem'i Atlı, who made a name for themselves in Turkish music, it has been observed that he is not as well-known as these students. In addition, it has been determined that no comprehensive study has been conducted on him before. Based on this, this study is carried out in order to increase both Hafiz Yusuf's influence on Turkish music and his name in the Turkish music tradition and his recognition in academic literature. The aim, scope and method of the thesis are discussed in the introduction. In this context, the aim of the thesis is to convey Hafiz Yusuf's life together with the latest up-to-date data we can determine and to add all his compositions that we can reach with the available means to the literature within the scope of the study. The musical life of Sultan Mahmud II to the years when Sultan Mehmed VI remained on the throne and Hafiz Yusuf's compositions are within the scope of the thesis. Documentary source scanning and data analysis methods were used as methods. In the second section, the music of his period, his own life, his students and his works were explained. In this section, the music in and outside the palace during Hafiz Yusuf's time was discussed in order to better understand the musical environments in which he was educated. The section, which also included his life, ended with his students and works. In the third section, an analysis was made on his works whose notes were obtained, and both the harmony between lyrics and composition was discussed and how he handled the modes in his works was observed. In the fourth section, Hafiz Yusuf's composing aspect was examined by making use of the analysis and inferences in the previous section; his new contributions to the Turkish music theory and repertoire archive were scientifically expressed. In the last section, the findings reached in the study were shared. As a result, it was seen that Hafiz Yusuf Efendi was familiar with the Turkish music repertoire and modes despite not having a teacher. The information about his life, the lyrics he wrote, the compositions he made, the forms and rhythms he used in these compositions are evidence of this. With this thesis, 6 of his works, whose existence is known but whose notes are not available, have been brought to light. With the analyses made, the fact that he used the bûselik flavor on the dügâh in the ferahnak mode and preferred the ground area in some of his works reveals the originality of Hafiz Yusuf.