Halid Ziya Uşaklıgil'in deha estetiği hakkındaki fikirleri
Halid Ziya Uşaklıgil's ideas about the aesthetics of genius
- Tez No: 932865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TATAR KIRILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Halid Ziya Uşaklıgil'in gerçekçilik anlayışı doğrultusunda deha meselesine dair bir okuma imkânı sunan bu çalışma, şiir ve nesir temasları üzerinde konuya eğilir. Türk edebiyatında realist anlayışla eserleri üzerinde oldukça durulan yazarın, teorik düşüncelerinden hareketle sanat yazıları ve hatıraları dikkatleri yaratıcı deha konusuna çekme imkânı sunar. Doğrudan yazar merkezli bir okumayı gerekli kılan bu imkân sayesinde edebiyatımızda dehanın karşılık geldiği ya da ayrıldığı noktaları görmek Halid Ziya Uşaklıgil'in edebî eserini yaratma sürecinden hareketle yetenek ve deha konusunda önemli tespitler açığa çıkar. Bu noktada yazarın edebiyatımızda roman türüne dair önemli dikkatlerde bulunduğu Hikâye adlı eseri gerçekçilik anlayışının merkezini oluşturduğu için romantik dehaya ve dönemin eserine yüklediği anlama yönelik bir eleştiri bağlamında ele alınır. Sanata Dair adlı eserinde kaleme aldığı yazılarında şiir ve Batı birikiminin deha konusunu şekillendirdiğini fark ettirir. Yazarın merkez figür olduğu Kırk Yıl hâtıratında Türk şiiri ve nesri konusunda deha anlayışının kırılmaların ve dönüşümlerin olduğu bir alanın yaratıldığına dikkati çeker. Yaratılan bu alanın yazarın üzerinde durduğu sanatkârlardan hareketle bizatihi kendisine işaret ettiği yorumuna kapı aralar. Dolayısıyla Uşaklıgil'in sanat yazılarının merkeze alındığı çalışmada, bu türlerin dehaya dair yazarın bir refleksi olarak okumak ve yaklaşımını anlamak temel noktayı oluşturur. Bu noktada yazarın“yaratıcı deha”kavramına yönelik bir bakış sunması konuyu anlam dünyasında derinleştirdiğini fark ettirir. Çalışma neticesinde görülür ki yazarın anlayışında dehalığın ilkelerini doğrudan Batıdan alarak şekillendirdiği dikkati çekerken edebiyatın çalışmayla olan ilişkisi, deha meselesine yetenekten ziyade anlama, çalışma ve ortaya koyma konumundan yaklaştığı da önemli bir nokta olarak tespit edilir. Bu tespitlerden hareketle şiir ya da roman türleri üzerinden doğrudan bir incelemenin yerine yazarın yaratıcılığına dair düşüncelerine, dikkatleri çektiği sanatçıların yaratma sürecine odaklanması yazarın dâhi ilan edilmesi ihtimalini ortaya çıkarırken aynı zamanda yazarın arzusuna da işaret eden bir yorumu meydana getirir.
Özet (Çeviri)
This study, which offers a reading on the issue of genius in line with Halid Ziya Uşaklıgil's understanding of realism, focuses on the subject on the themes of poetry and prose. The author, whose works are highly emphasized in Turkish literature with a realist understanding, offers the opportunity to draw attention to the issue of creative genius through his art writings and memoirs based on his theoretical thoughts. Thanks to this opportunity, which necessitates a direct author-centered reading, it is possible to see the points where genius corresponds or diverges in our literature, and important determinations about talent and genius are revealed based on the process of creating Halid Ziya Uşaklıgil's literary work. At this point, the author's work Hikâye, in which he makes important remarks about the novel genre in our literature, is discussed in the context of a criticism of the romantic genius and the meaning it attributed to the work of the period, since it constitutes the center of his understanding of realism. In his writings Sanata Dair, he makes us realize that poetry and Western knowledge shape the subject of genius. Kırk Yıl, in which the author is the central figure, draws attention to the creation of a field where the understanding of genius in Turkish poetry and prose is subject to ruptures and transformations. It opens the door to the interpretation that this created field points to the author himself in terms of the artists he emphasizes. Therefore, the main point of this study, which focuses on Uşaklıgil's art writings, is to read these genres as a reflex of the author regarding genius and to understand his approach. At this point, the author's presentation of a perspective on the concept of“creative genius”makes us realize that he deepens the subject in the world of meaning. As a result of the study, it is seen that the author's understanding of the principles of genius is shaped by taking the principles of genius directly from the West, while the relationship between literature and work and the fact that he approaches the issue of genius from the position of understanding, working and revealing rather than talent are also determined as an important point. Based on these determinations, the author's focus on the author's thoughts on creativity and the creative process of the artists he draws attention to, rather than a direct examination of poetry or novel genres, creates the possibility of the author being declared a genius, while at the same time creating an interpretation that points to the author's desire.