Restoranlarda farklı doluluk oranlarının hacim akustiği parametreleri ve ses düzeyi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of different occupancy rates in restaurants in terms of acoustic volume parameters and sound levels
- Tez No: 932937
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Restoran akustiği, günümüzde üzerine araştırmalar yapılan konuların başında gelmektedir. Akustik olarak gerekli müdahale ve tedbirlere sahip olmayan restoranlar müşteri memnuniyeti konusunda problem yaşamaktadır. Gerekli akustik müdahalelerin yapılmadığı restoranlarda genel olarak gürültü kirliliği ve konuşma anlaşılırlığının düşüklüğü gibi sorunlar görülmektedir. Restoran akustiğini etkileyen en önemli faktörlerin başında, içerideki müşteri yoğunluğu gelmektedir. Bu konu“Akustik Kapasite”ile ilgilidir. Bu çalışmada, belirlenen 3 restoranın %25, %50 ve %75 doluluk oranında ölçülen gürültü seviyeleri göz önünde bulundurularak, restoranların mevcut durumdaki maksimum kişi kapasiteleri, hacimsel özellikleri ve çınlama süreleri kullanılarak olması gereken akustik kapasite hesabı ve buna bağlı olarak elde edilen veriler sonucunda akustik konforu incelenmiştir. Bu çalışmada hacim, şekil ve konsept olarak birbirlerinden farklı 3 restoranda %25, %50 ve %75 doluluk oranlarında, gürültü ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca restoranların boş olduğu durumlarda çınlama süresi ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Rindel tarafından ortaya konan“Akustik Kapasite”hesapları yapılmıştır. Buna ek olarak, Rindel tarafından 2012 yılında yayınlanan çalışmada mevcut kişi sayısına göre restoran içerisinde oluşacak gürültü seviyesini hesaplama yöntemi, restoranlarda gerçekleştirilen gürültü ölçüm verileri ile karşılaştırıldığında tahmin metodu ve ölçüm arasındaki fark gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Restaurant acoustics is among the prominent subjects under research in contemporary times. Restaurants lacking necessary acoustic interventions and precautions often face issues regarding customer satisfaction. Problems such as general noise pollution and low speech intelligibility are commonly observed in restaurants where necessary acoustic interventions are not carried out. One of the most significant factors affecting restaurant acoustics is the density of customers indoors, which relates to“Acoustic Capacity.”In this study, by considering the measured noise levels in restaurants at 25%, 50%, and 75% occupancy rates, the acoustic capacity calculation based on the current maximum occupancy, volumetric characteristics, and reverberation times of the restaurants, and consequently, the examination of acoustic comfort were conducted. In this study, noise measurements were conducted at 25%, 50%, and 75% occupancy rates in three restaurants with different volumes, shapes, and concepts. Additionally, reverberation time measurements were carried out when the restaurants were empty. Based on the obtained data, acoustic capacity calculations proposed by Rindel were performed. Furthermore, the noise prediction method proposed by Rindel in a study published in 2012, which calculates the noise level within the restaurant based on the current number of people, was compared with the noise measurement data obtained in the restaurants, revealing differences between the prediction method and the measurement.