Stress sources and coping strategies of novice pre-school efl teachers in Turkey
Türkiye'de meslekte yeni olan okul öncesi ingilizce öğretmenlerinde stresin kaynakları ve baş etme stratejileri
  1. Tez No: 932938
  2. Yazar: BÜŞRA KÜÇÜKKENDİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de meslekte yeni olan okul öncesi İngilizce öğretmenlerinin stres kaynaklarını, stresle başa çıkmak için kullandıkları başa çıkma stratejilerini ve deneyimin stres yönetimi üzerindeki etkisine ilişkin algılarını belirlemektir. Çalışmada, ana veri kaynağı olarak yarı yapılandırılmış görüşmelerin kullanıldığı durum çalışması deseni kullanılmıştır. Meslekte yeni olan sekiz okul öncesi İngilizce öğretmeninden yüz yüze ve çevrimiçi yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen nitel veriler, içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma, meslekte yeni olan okul öncesi İngilizce öğretmenleri için strese en çoğunlukla katkıda bulunan unsurların“çalışma koşulları”ve“ilişkiler”olduğunu göstermiştir. Çalışma koşullarıyla ilgili olarak en sık dile getirilen stres faktörü“sağlık”olurken, ilişkilerde en sık dile getirilen stres faktörleri“ebeveynler”ve“müdür”olmuştur. Ayrıca,“palyatif başa çıkma stratejileri”hem mesleki hem de sosyal bağlamda stresi yönetmek için en sık başvurulan stratejiler olmuştur. Sosyal yaşamda en sık kullanılan başa çıkma stratejisi rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmak olurken, iş yerinde en sık kullandıkları stratejiler“iş arkadaşı desteği”ve“nefes egzersizleri”olmuştur. Başa çıkma stratejilerinin analizi, meslekte yeni olan okul öncesi İngilizce öğretmenlerinin mesleki bağlamlarda doğrudan başa çıkma stratejilerini nadiren uyguladıklarını ve sosyal bağlamlarda doğrudan başa çıkmanın hiç kullanılmadığını ortaya koymuştur. Çalışma, stresi yönetmek için doğrudan başa çıkma stratejileri kullanmanın etkisi hakkında sınırlı kanıt sağlamıştır. Çoğu meslekte yeni olan okul öncesi İngilizce öğretmeni, mesleki tecrübeyi stres yönetiminde etkili bir faktör olarak algılamış ve bunun ders planlama, sınıf yönetimi ve mesleki gelişim konularında yeterliliklerine katkıda bulunduğunu belirtmişlerdir. Çalışmanın sonuçları, gelecekteki araştırmalar için yönlendirmelerle birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the sources of stress among novice preschool English teachers (NPETs), the coping strategies they use to overcome stress, and their perceptions of the effect of experience on stress management in Turkiye. The study employed a case study design, using semi-structured interviews as the main data source. Qualitative data, obtained from eight NPETs through face-to-face and online semi-structured interviews, were subjected to content analysis. The study demonstrated that the most common contributors to stress for NPETs are“work conditions”and“relationships.”The most frequently mentioned stressor related to work conditions was“health,”while the most frequently cited stressors in relationships were“parents”and“principal.”Furthermore,“palliative coping strategies”were the most commonly applied strategies to manage stress in both occupational and social contexts. The most frequent coping strategy used in their social lives was engaging in relaxing activities, while in the workplace, the most common strategies were“colleague support”and“breathing exercises.”The analysis of coping strategies revealed that NPETs rarely implement direct coping strategies in occupational contexts, and direct coping is never used in social contexts. The study provided limited evidence on the influence of using direct coping strategies for managing stress. Most NPETs perceived teaching experience as an influential factor in stress management, stating it contributes to their proficiency in lesson planning, classroom management, and professional development. The implications of the study are discussed, along with directions for future research.