Ergenlerde problemli internet kullanımının duygu düzenleme, yalnızlık hissi ve algılanan sosyal destek açısından incelenmesi
Examining problematic internet use in adolescents in terms of emotion regulation, feeling of loneliness and perceived social support
- Tez No: 932936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİYE EDA KARAÇUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı ergenlerde duygu düzenleme, yalnızlık hissi ve algılanan sosyal desteğin problemli internet kullanımındaki yordayıcı rolünün incelenmesidir. Araştırmada ayrıca problemli internet kullanımı, duygu düzenleme, yalnızlık hissi ve algılanan destek ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve günlük internet kullanım süreleri açısından fark gösterip göstermediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili merkez ilçesinden seçilen 10 farklı lisede öğrenim gören gönüllü öğrenciler olşturmaktadır. Bu kapsamda veri toplama araçları 206 kız, 145 erkek öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma verileri toplanırken Kişisel Bilgi Formu, Genelleştirilmiş Problemli İnternet Kullanımı-2 Ölçeği (GPİKÖ-2), Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği- Kısa Formu (UCLA-KF) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin genel ve alt boyutları için Cronbach Alfa güvenilirlik analizi yapılmıştır. Normal dağılıma uygun olan ölçüm puanları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Aynı zamanda çoklu hiyerarşik regresyon analizi ile ne düzeyde yordadığına bakılmıştır. Normal dağılıma uygun ölçüm puanlarına farklılıklarının tespiti için t-testi ve Anova testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; işlevsel olmayan duygu düzenleme alt boyutu ve günlük internet kullanım süresi ile problemli internet kullanımı arasında pozitif yönü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca işlevsel olmayan duygu düzenlemenin ve günlük internet kullanım süresinin problemli internet kullanımını yordadığı ancak yalnızlık ve algılanan sosyal destek değişkenlerinin yordamadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca günlük internet kullanım süresinin problemli internet kullanımını anlamlı bir şekilde farklılaştırdığı ortaya çıkmıştır. Bulgular doğrultusunda sonuçlar tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the predictive role of emotion regulation, loneliness, and perceived social support on problematic internet use in adolescents. The study also aimed to reveal whether there is a difference in terms of problematic internet use, emotion regulation, loneliness, and perceived support in terms of gender, age, grade level, and daily internet use duration. The study group of the study consists of volunteer students studying in 10 different high schools selected from the central district of Afyonkarahisar province in the 2022-2023 academic year. In this context, data collection tools were applied to 206 female and 145 male students. While collecting the research data, Personal Information Form, Generalized Problematic Internet Use-2 Scale (GPİKÖ-2), Emotion Regulation Scale for Adolescents (EIRDÖ), UCLA Loneliness Scale-Short Form (UCLA-SF) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) were used. Cronbach's Alpha reliability analysis was performed for the general and sub-dimensions of the scales used. The relationships between the measurement scores that are suitable for normal distribution were evaluated with Pearson correlation test. At the same time, the level of prediction was examined with multiple hierarchical regression analysis. T-test and Anova test were applied to determine the differences in the measurement scores that are suitable for normal distribution. According to the research findings; a positive relationship was found between dysfunctional emotion regulation sub-dimension and daily internet usage duration and problematic internet usage. In addition, it was revealed that dysfunctional emotion regulation and daily internet usage duration predicted problematic internet usage, but loneliness and perceived social support variables did not. In addition, it was revealed that daily internet usage duration significantly differentiated problematic internet usage. The results were discussed in line with the findings and suggestions were presented.