Artificial intelligence and organizational identification: An identity threat perspective
Yapay zeka ve örgütsel özdeşleşme: Kimlik tehdidi perspektifi
  1. Tez No: 932963
  2. Yazar: ALARA TARIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BAĞIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yapay zekanın (YZ) örgüt içerisinde çalışanlar üzerinde etkilerini sosyal kimlik teorisi perspektifinden incelemektir. Bu doğrultuda bu çalışma rutin ve rutin olmayan yapay zeka davranışlarını göz önünde bulundurur ve rutin olmayan yapay zekanın çalışanların mesleki kimlik tehdidi algılarını arttıracağını öne sürer. Buna ek olarak mesleki kimlik tehdidi düzeyindeki artış özellikle örgüt temelli öz saygı ve örgütsel özdeşleşme olmak üzere örgütsel algılarda bir düşüşü etkilemeye yönelik genişler. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için iki deneysel vinyet çalışma yapılmıştır. Her iki çalışma da işyerinde rutin olmayan görev odaklı yapay zekanın mesleki kimlik tehdidini artırdığı hipotezini doğrulamıştır. Mesleki kimlik tehdidi ile örgüt temelli öz saygı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Mesleki kimlik tehdidinin vinyet ve örgüt temelli öz saygı ilişkisinde aracılık yaptığı ve bu ilişkinin mesleki kimlik tehdidinin aracılık etkisi olmadan da korelasyonel olduğu bulunmuştur. Ancak, öne sürülen bağımsız değişkenlerin örgütsel özdeşleşme ile önemli bir ilişkisi bulunmamıştır. Bu bulgular yapay zekanın örgütler için dönüştürücü bir teknoloji olduğunu savunurken aynı zamanda çalışanların mesleki kimlikleri ve öz saygıları için bir tehdit arz ettiğini öne sürer. Gelecekteki çalışmalar kısıtlamalar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Bu çalışma kimlik literatürüne ve sosyal korteksteki yapay zeka çalışmalarına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the impact of the AI's capabilities on the employees from a social identity theory perspective within the organization. In this respect, this study considers routine and non-routine task oriented AI activities and suggests that non-routine task oriented AI will increase occupational identity threat perceptions of employees. Adding that the elevation in the level of occupational identity threat expands towards influencing organizational perceptions, specifically organization-based self-esteem and organizational identification decrease. Two experimental vignette studies were conducted to test the study hypotheses. Both studies supported the hypothesis that non-routine task oriented AI in the workplace increases occupational identity threat. A significant relationship was found between occupational identity threat and organization-based self-esteem. Occupational identity threat was found to mediate the relationship between the vignette and organizationbased self-esteem and this relationship was also correlated without the mediation effect of occupational identity threat. However, none of the predictors were found to be significantly related to organizational identification. The findings suggest that while AI is a transformative technology for the organizations, it also poses a threat to employees' occupational identity and self-esteem. Future studies should be conducted considering the limitations. This study contributes to identity literature as well as AI studies in social context.