Söğüt ağacı poleni üzerine brilliant gresyl blue ald ve acid blue 25 bovar maddelerinin adsorpsiyonunun araştırılması
The study of adsorption of brilliant cresyl blue adl and acid blue-25 on willow three pollen
- Tez No: 932984
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, düşük maliyetli bir doğal adsorban olan söğüt ağacı poleni kullanılarak Brillant Cresyl Blue ALD ve Acid Blue- 25 Boyar maddelerinin karakterizasyon ve adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Tüm adsorpsiyon deneyleri, temas süresi, adsorban başlangıç konsantrasyon, adsorban dozajı ve sıcaklık fonksiyonları olarak ele alınmıştır. Denge izotermlerini açıklamak için Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin Radushkevich (D-R) doğrusal adsorpsiyon eşitlikleri kullanıldı. Adsorpsiyonun Langmuir eşitliğine uyduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, kinetik verileri belirlemek için yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden ve partikül içi difüzyon modelleri kullanılmıştır. Deneysel veriler yalancı ikinci dereceden kinetik modeline uyduğunu göstermiştir. Söğüt ağacı poleni örnekleri için entalpi, Gibbs serbest enerjisi ve entropi gibi termodinamik parametreler incelendi. Elde edilen veriler adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleşen bir proses olduğudur. Entalpinin pozitif olması ise adsorpsiyonun endotermik olduğunu gösterir. Pozitif entropi değerleri adsorbant yüzeyinde bazı değişimlerin olmasından kaynaklanmaktadır. Karakteristik sonuçlar ve boyutsuz ayırma faktörleri (RL) polenin sulu çözeltiden ve atık sudan Brillant Cresyl Blue ALD ve Acid Blue-25'in uzaklaştırılmasında ticari adsorbanlara bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterization and adsorption properties of Brilliant Cresyl Blue (BCB- ALD) and Acid Blue-25 (AB-25) dyes were investigated using willow tree pollen, a low-cost natural adsorbent. All adsorption tests were performed in consideration to contact time, adsorbent concentration, adsorbent dosage, and temperature functions. Equilibrium isotherms were explained in terms of the Langmuir, Freundlich, Temkin, and Dubinin Radushkevich (D-R) linear adsorption equations. It was found that adsorption complied with the Langmuir equation. Moreover, pseudo-first order, pseudo-second order, and intraparticle diffusion models were used to determine kinetic data. Experimental data showed a match with the pseudo-second-order kinetic model. Thermodynamic parameters such as enthalpy, Gibbs free energy, and entropy were examined for willow tree pollen samples. The data obtained led us to the conclusion that adsorption is a spontaneous process. On the other hand, positive enthalpy indicates that adsorption is endothermic. Positive entropy values are a result of changes on the adsorbent surface. Characteristic results and dimensionless separation factors (RL) indicate that pollen can be used as an alternative to commercial adsorbents to remove BCB- ALD and AB-25 from aqueous solution and wastewater.