Ses sanatları kapsamında seçilen üç eser için durum çalışması: teknik ve estetik analizler
A case study on three selected works within the scope of sound arts: Technical and aesthetic analyses
  1. Tez No: 932991
  2. Yazar: MİNE PAKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BURAK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, ses sanatları kapsamında seçilen eserlerin estetik ile teknik analizlerini esas alarak bir inceleme sunmayı amaçlamaktadır. Tezde, ses kavramı ayrıntılı biçimde incelenmiş; sesin doğal, kültürel ve teknolojik kaynaklardan nasıl üretildiği ve farklı mekânsal bağlamlarda nasıl karşılık bulduğu araştırılmıştır. Sesin insanlık tarihinden bu yana kolektif hafızada, kültürel eylemlerde ve doğada farklı biçimlerde var olduğu vurgulanmıştır. Tez sürecinde, sesin müzikal, politik, kültürel ve teknolojik gelişimleri ile 20. yüzyıl başındaki kırılma noktaları değerlendirilmiş, ses sanatlarının endüstriyel devrim ve plastik sanatlarla etkileşiminden doğan yeni boyutlar tartışılmıştır. Bu kapsamda ses heykeli, ses peyzajı ve ses enstalasyonu kavramları tarihsel gelişimleri, önemli örnekleri ve teknik özellikleriyle birlikte ele alınmıştır. Toplamda 33 sanatçıya ait 138 eser incelenmiş; yeterli bilgisel veriye sahip 3 eser teknik ve estetik açıdan ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Bazı eserlerin birden fazla kategoriye dâhil olabileceği gözlemlenmiş, eserlerin teknik detaylarına ve arşiv verilerine ulaşım zorluklarına dikkat çekilmiştir. İncelenen örnekler, ses sanatlarının kavramsal ve teknik açıdan keskin sınırlarla ayrılamadığını, mekân, malzeme ve etkileşim öğelerinin eserlere farklı boyutlar kazandırdığını göstermiştir. Bu tez, ses sanatları alanında gelecekte yapılacak araştırmalar ve uygulamalar için bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present an examination based on the aesthetic and technical analyses of selected works within the scope of sound arts. Within the thesis, the concept of sound is examined in detail, exploring how it is produced from natural, cultural, and technological sources and how it resonates in various spatial contexts. Emphasis is placed on the fact that sound has existed in the collective memory, cultural activities, and nature throughout human history, sometimes in forms barely audible. The research evaluates the musical, political, cultural, and technological developments of sound and the significant turning points at the beginning of the 20th century, discussing the new dimensions that arose when sound arts intersected with the Industrial Revolution and plastic arts. In this scope, the concepts of sound sculpture, soundscape, and sound installation are addressed along with their historical progressions, notable examples, and technical characteristics. A total of 138 works by 33 artists were examined, and among them, 3 pieces with sufficient informational data were analyzed in greater detail from both aesthetic and technical perspectives. It was observed that some works could fit into multiple categories, and attention was drawn to the difficulties in accessing technical details and archival data. The analyzed examples indicate that sound arts cannot be strictly separated in conceptual and technical terms, revealing that factors like space, materials, and interaction grant distinct dimensions to the works. This thesis aims to serve as a resource for future research and applications in the field of sound arts.