Expressıon analysıs of cell wall acetylatıon related genes durıng drought stress ın barley
Arpada kuraklik stresi altinda hücre duvari asetilasyonu ile ilgili genlerin anlatim analizi
- Tez No: 932992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERVE SEVEN BARAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kuraklık stresi arpa (Hordeum vulgare L.) verimini ve üretimini sınırlayan önemli bir çevresel faktördür. Bu çalışma, genç arpa fidelerinin kuraklık tepkisi ve toleransında bitki hücre duvarı asetilasyonunun rolünü anlamak için PEG-6000 kuraklık kaynaklı stresin uygulanmasından sonra Paşa ve Özdemir-05 adlı iki arpa çeşidinin hücre duvarı asetilasyonuyla ilgili gen ekspresyon seviyelerindeki değişiklikleri araştırmaktadır. Paşa ve Özdemir-05 varyetelerinin stres tepkileri hakkında bilgi edinmek için morfolojik değişiklikler, RWC ve L-prolin seviyeleri gözlenmiştir. Hücre duvarı asetilasyonu rolleriyle güçlü bir şekilde ilişkili olan HvTBL19 ve HvRWA3-like genleri göreceli ifade değişiklikleri açısından araştırılmıştır. Bulgularımız farklı tepkiler ortaya koymuştur; kullanılan iki arpa çeşidi, uygulanan streslere karşı sınırlı fizyolojik tepki göstermiştir, ancak genlerin ifade seviyeleri çeşitler arasında değişkenlik göstermiştir ve bu da fidelerde hücre duvarı ile ilgili stres cevabında bir fark olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, arpanın kuraklık stresine karşı verdiği moleküler ve fizyolojik tepkiye ilişkin anlayışımızı geliştirmiştir. Arpa bitkisinden elde edilen sonuçlar, hücre duvarı asetilasyonu kontrolünün kuraklığa dayanıklı arpa ürünlerin geliştirilmesinde ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drought stress is a major environmental factor that limits barley (Hordeum vulgare L.) yields and production. This study explores changes in cell wall acetylation related gene expression levels of two barley varieties, Pasa and Özdemir-05, after the application of PEG-6000 drought-induced stress to understand role of plant cell wall acetylation in drought response and tolerance of young barley seedlings. Morphological changes, RWC and L-proline levels, were observed for getting insight into the stress responses of the Paşa and Özdemir-05 barley varieties. The HvTBL19 and HvRWA3-like genes, that are strongly correlated to cell wall acetylation roles, are of interest and were investigated for their relative expression changes. Our findings revealed different responses; two varieties showed limited physiological response against the applied stresses, yet expression levels of genes are variably changing in between the varieties, pointing to a difference of cell wall related stress answer in seedlings. These findings enhanced our understanding of the molecular and physiological response barley had for the drought stress. The results obtained by studying barley seedlings show the potential cell wall acetylation control holds in developing drought-resistant barley crops.