İlkokul ingilizce 2. sınıf öğretim programının değerlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik öneriler
Suggestions for the evaluation and development of primary school 2nd grade english curriculum
- Tez No: 933048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma ilkokul 2. sınıf İngilizce öğretim programının değerlendirilmesiyle ve geliştirilmesiyle ilgili öğretmen görüşleri çerçevesinde öneriler sunmayı amaçlamıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. İstanbul İli Kadıköy ilçesinde ilkokullarda görevli 51 İngilizce öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak için İlkokul 2. sınıf İngilizce Öğretim Programına Yönelik Aydınlatıcı Değerlendirme Modeline Dayalı Program Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleriyle aritmetik ortalamalar ile standart sapmalar hesaplanmıştır. Ayrıca değişkenler çerçevesinde farklılaşmaları saptamak üzere t-testi ile ANOVA testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenler ilkokul İngilizce öğretim programının“Kazanım ve içeriğe ilişkin görüşler”ile“Ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşler”boyutları ile ilgili olumsuz;“Öğrenme-öğretme süreci ve çevresel boyuta ilişkin görüşler”boyutunda ise olumlu görüş belirtmişlerdir. Öğretmenlerin değerlendirmelerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı, ancak yaş ve mesleki kıdem ve medenî duruma göre farklılaştığı saptanmıştır. Öğretmenler programın uygun olduğunu, konuşma ve yazma becerilerini geliştirme konusunda yetersiz kaldığını, ders saatinin ve kitapların yetersiz olduğunu, ek materyal ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler programda becerilerin esas alınması, uygulama ağırlıklı olması, materyallerin zenginleşmesi ve ders saatlerinin artırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Araştırmanın bulgularına dayanılarak; benzer araştırmaların diğer kademler için de yapılması, okullarda İngilizce ders saatlerinin artırılması, ders materyallerinin zenginleştirilmesi ve iyi örnek paylaşımı adına bir platform kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study aimed to present suggestions within the framework of teachers' opinions on the evaluation and development of the primary school 2nd grade English curriculum. Mixed method was used in the research. 51 English teachers working in primary schools in the Kadıköy district of Istanbul constituted the sample of the research. The Program Evaluation Scale Based on the Enlightening Evaluation Model for the Primary School 2nd Grade English Curriculum was used to collect the quantitative data of the research. The qualitative data of the research was collected through semi-structured interview forms. In the analysis of quantitative data, frequency and percentage values, arithmetic means and standard deviations were calculated. In addition, t-test and ANOVA tests were used to determine the differences within the framework of variables. Content analysis was used for the analysis of qualitative data. According to the findings, teachers expressed negative opinions about the“Views on achievement and content”and“Views on measurement and evaluation”dimensions of the primary school English curriculum; and positive opinions about the“Views on learning-teaching process and environmental dimension”dimension. It was determined that the teachers' evaluations did not differ according to gender, but they differed according to age, professional seniority and marital status. The teachers stated that the program was suitable, that it was insufficient in developing speaking and writing skills, that the lesson hours and books were insufficient, and that there was a need for additional materials. In addition, the teachers stated that the program should be based on skills, should be practice-oriented, the materials should be enriched, the lesson hours should be increased. Based on the findings of the study it was suggested that similar studies should be conducted for other levels, the English lesson hours in schools should be increased, the lesson materials should be enriched, a platform should be established for sharing good examples.