Uluslararası bakalorya ilk yıllar okul öncesi İngilizceprogramının eğitsel eleştiri modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the international baccalaureate primary years preschool English programme according to the educational criticism model
  1. Tez No: 1019295
  2. Yazar: NURBANU OĞUZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYVAZ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel bir anaokulunda uygulanan Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar İngilizce Programını Eisner'ın Eğitsel Eleştiri Modeli'ni kullanarak değerlendirmektir. İlk Yıllar Programı, öğrenenlerin hem akademik hem de kişisel gelişimlerini bütüncül olarak desteklemeye yöneliktir. Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı içerisinde yer alan disiplinler arası temalar, öğrenenlerin yaratıcı düşünme, iş birliği yapma, problem çözme, eleştirel düşünme ve yabancı dil edinme becerilerini geliştirmekte rol oynamaktadır. Bu çalışmada; programın felsefesine, İngilizce öğrenme ortamına, kullanılan materyallere, sınıf içerisindeki etkileşime, öğrenenlerin deneyimlerine, öğrenen gelişimine, öğretmen rolüne ve program boyunca karşılaşılan güçlüklere odaklanmaktadır. Böylece, programın güçlü yönleri ve geliştirilmesi gereken boyutlarını ortaya çıkarmak amaçlamaktadır. Ege bölgesinde yer alan özel bir anaokulunda gerçekleştirilen araştırma, "Bütüncül Tek Durum Desenine göre tasarlanmış ve program tek bir okulda derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada maksimum çeşitlilik örneklemesi temele alınarak seçilen 6 İngilizce öğretmeni, 1 müdür yardımcısı ve 1 okul yöneticisi katılımcıları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplamak üzere İngilizce öğretmenleri ve yönetici görüşmeleri ile alan notları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular içerik analizine tabi tutularak temalaştırılmıştır. Araştırmanın bulguları, ilk yıllar program felsefesinin öğrenen merkezli olduğunu, öğrenen gelişimini sağladığı, öğretmenin rehber bir rol üstlenerek öğrenme ortamlarının program içerisinde belirleyici bir rol üstlendiğini göstermektedir. Ayrıca, program kapsamında kullanılan kaynak ve materyallerin tekrara düştüğü, programın içerik açısından yoğun olması ve zaman yönetimine yönelik bazı güçlükler yaşandığı görülmüştür. Bu kapsamda, program içerisinde kullanılan görsel çeşitliliğin artırılması, öğretmenlerin programı daha iyi benimsemeleri için seminer, gözlem ve örnek ders uygulamalarına katılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the International Baccalaureate Primary Years English Programme implemented in a private kindergarten using Eisner's Educational Criticism Model. The Primary Years Programme aims to holistically support learners' academic and personal development. The interdisciplinary themes included in the International Baccalaureate Primary Years Programme play a role in developing learners' creative thinking, collaboration, problem-solving, critical thinking, and foreign language acquisition skills. This study focuses on the program's philosophy, the English learning environment, the materials used, classroom interaction, learners' experiences, learner development, the teacher's role, and the challenges encountered throughout the program. Thus, it aims to reveal the program's strengths and areas for improvement. This research, conducted at a private kindergarten in the Aegean region, was designed according to a“Holistic Single- Case Design,”and the program was examined in depth within a single school. The participants consisted of 6 English teachers, 1 assistant principal, and 1 school administrator, selected using maximum variation sampling. Data collection involved interviews with English teachers and the administrator, as well as field notes. The findings were subjected to content analysis and categorized into themes. The research findings indicate that the program philosophy in its early years is learner-centered, fostering learner development, with teachers assuming a guiding role and learning environments playing a decisive role within the program. Furthermore, it was observed that the resources and materials used within the program were repetitive, the program was content-intensive, and some difficulties were encountered regarding time management. In this context, it is recommended to increase the variety of visuals used in the program and to encourage teachers to participate in seminars, observations, and sample lesson applications to better adopt the program.