Modulation of amyloid plaques by phytohemagglutinin in Alzheimer's disease
Alzheimer hastalığında fitohemaglütinin tarafından amiloid plakların modülasyonu
  1. Tez No: 933063
  2. Yazar: PELİN PAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alzheimer's disease (AD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized by β-amyloid (Aβ) plaques, tau protein aggregation, and chronic neuroinflammation. While the precise mechanisms underlying AD remain elusive, increasing evidence suggests that immune system modulation plays a crucial role in disease progression. Phytohemagglutinin (PHA), a plant-derived lectin, is known for its strong immunostimulatory properties, yet its role in neurodegeneration remains poorly understood. In this study, we investigated whether PHA induces AD-like pathology and examined the potential modulatory effects of immunotherapy. Building on previous findings in an in vitro model (Nicotinic acid modulates microglial TREM-2 gene in Phytohemagglutinin-Induced in vitro model of Alzheimer's disease-like pathology), we developed an in vivo experimental system to explore PHA's impact on Aβ-like aggregation and neuroinflammation. Additionally, insights from CAR-T cell research (Enhancing CAR-T cells: unleashing lasting impact potential with phytohemagglutinin activation in an in vivo leukemia model) guided our assessment of immunotherapy's regulatory effects. Our results demonstrated that PHA exposure led to significant Aβ-like aggregation and increased neuroinflammatory markers. Immunotherapy partially mitigated these effects, suggesting a potential protective role in modulating PHA-induced neurodegeneration. Histopathological analyses at multiple magnifications (4X, 10X, 20X, 40X) revealed cellular-level changes and fluorescence-based aggregation assays confirmed the impact of PHA on protein deposition. These findings provide novel insights into the interplay between immune activation and neurodegeneration, highlighting the risks and therapeutic potential of immune modulation in AD. This study offers a new perspective on immunotherapy's role in neurodegenerative diseases and underscores the need for further investigation into immune-driven mechanisms of AD pathology.
Özet (Çeviri)
Alzheimer hastalığı (AD), β-amiloid (Aβ) plakları, tau protein agregasyonu ve kronik nöroinflamasyon ile karakterize ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. AD'nin altında yatan kesin mekanizmalar henüz tam olarak bilinmese de, artan kanıtlar bağışıklık sistemi modülasyonunun hastalığın ilerlemesinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bitki kaynaklı bir lektin olan fitohemaglütinin (PHA), güçlü immünostimülatör özellikleriyle bilinir, ancak nörodejenerasyondaki rolü yeterince anlaşılmamıştır. Bu çalışmada, PHA'nın AD benzeri patolojiyi indükleyip indüklemediğini araştırdık ve immünoterapinin potansiyel modülatör etkilerini inceledik. Bir in vitro modeldeki önceki bulgulara dayanarak (Nikotinik asit, Alzheimer hastalığı benzeri patolojinin Fitohemaglütinin-İndüklenmiş in vitro modelinde mikroglial TREM-2 genini modüle eder), PHA'nın Aβ benzeri agregasyon ve nöroinflamasyon üzerindeki etkisini araştırmak için bir in vivo deneysel sistem geliştirdik. Ek olarak, CAR-T hücre araştırmasından elde edilen bilgiler (CAR-T hücrelerinin geliştirilmesi: fitohemaglutinin aktivasyonu ile in vivo lösemi modelinde kalıcı etki potansiyelinin açığa çıkarılması) immünoterapinin düzenleyici etkilerinin değerlendirilmesine rehberlik etti. Sonuçlarımız, PHA maruziyetinin önemli Aβ benzeri agregasyona ve artan nöroinflamatuar belirteçlere yol açtığını gösterdi. İmmünoterapi bu etkileri kısmen hafifletti ve PHA kaynaklı nörodejenerasyonu düzenlemede potansiyel bir koruyucu rol olduğunu öne sürdü. Çoklu büyütmelerde (4X, 10X, 20X, 40X) yapılan histopatolojik analizler hücresel düzeyde değişiklikler ortaya koydu ve floresan tabanlı agregasyon analizleri PHA'nın protein birikimi üzerindeki etkisini doğruladı. Bu bulgular, bağışıklık aktivasyonu ve nörodejenerasyon arasındaki etkileşime dair yeni bilgiler sunarak AD'de bağışıklık modülasyonunun hem risklerini hem de terapötik potansiyelini vurguladı. Bu çalışma, immünoterapinin nörodejeneratif hastalıklardaki rolüne dair yeni bir bakış açısı sunmakta ve AD patolojisinin bağışıklık odaklı mekanizmalarının daha fazla araştırılması gerekliliğini vurgulamaktadır.