Farklı tip organomineral gübrelerin içeriklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the contents of different organomineral fertilizers
  1. Tez No: 933101
  2. Yazar: SACİDE GİRAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SÜRDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde çoğalan insan nüfusu için gıda ihtiyacını karşılamak büyük bir sorun olup tarımsal faaliyetlerde gübre kullanımı günden güne artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için klasik gübrelere alternatif olarak yeni nesil sürdürülebilir gübre çeşitleri oluşturulmakta ve kullanımlarının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu çalışmada yeni nesil gübre çeşitlerinden biri olan 38 farklı ithal organomineral gübre analiz edilmiştir. İnceleme, Tarımda Kullanılan Organik, Mineral ve Mikrobiyal Kaynaklı Gübrelere Dair Yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilmiş; bitki besin maddesi içerikleri ve ağır metal seviyeleri değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, gübrelerin büyük bir kısmının yönetmelik kriterlerine uygun olduğu tespit edilmiştir. Ancak bir ürün organik madde içeriği açısından (%3,9) belirtilen minimum değeri karşılayamamıştır. Ağır metaller açısından, bir gübrenin kadmiyum seviyesi yönetmelik sınırını aşmış (13.5 mg/kg), çinko seviyesi ise bir üründe sınır değere oldukça yakın bir sonuç vermiştir. Diğer ağır metallerin tümü (Cu, Ni, Cr, Hg, Pb) mevzuat limitlerinin altında kalmıştır. İlişki analizlerinde organik madde ile organik azot ve toplam azot ile diğer azot formları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, suda çözünür K2O ile pH arasında (r=0.644, p=0.018) güçlü pozitif bir ilişki görülmüştür ve suda çözünür K2O ile amonyum azotu arasında (r=-0.968, p=0.007) güçlü negatif ilişki görülmüştür. Çalışma sonuçlarının gübre üreticilerine, kullanıcıları ve bu konuda inovasyon faaliyetleri yürüten kuruluşlara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Meeting the food demand for the growing global population poses a significant challenge, leading to an increasing use of fertilizers in agricultural practices. To address this demand, sustainable alternatives to conventional fertilizers are being developed, with efforts to promote their widespread adoption. In this study, 38 different imported organomineral fertilizers, classified as new-generation fertilizers, were analyzed. The examination was conducted in accordance with the Regulation on Fertilizers Used in Agriculture Derived from Organic, Mineral, and Microbial Sources, evaluating both plant nutrient contents and heavy metal levels. The analysis revealed that the majority of the fertilizers met the regulatory criteria. However, one product failed to meet the minimum specified value for organic matter content (3.9%) compared to the required threshold. Regarding heavy metals, the cadmium level of one fertilizer exceeded the regulatory limit (13.5 mg/kg), while the zinc content in another fertilizer was close to the maximum permissible limit. All other heavy metals (Cu, Ni, Cr, Hg, Pb) remained below the specified limits. Correlation analyses identified significant relationships between organic matter and organic nitrogen, as well as between total nitrogen and other nitrogen forms. Furthermore, a strong positive correlation was observed between water-soluble K₂O and pH (r=0.644, p=0.018), while a strong negative correlation was found between water-soluble K₂O and ammonium nitrogen (r=-0.968, p=0.007). The findings of this study are expected to contribute valuable insights to fertilizer manufacturers, users, and organizations engaged in innovation activities in this field.