Fabrikalarda lora haberleşme protokolü ile veri toplama ve analizi: bir uygulama örneği
Data collection and analysis in factories using the lora communication protocol: A case study
  1. Tez No: 933114
  2. Yazar: MUHAMMED EYÜP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerinin sunduğu fırsatları değerlendirerek, fabrika ortamlarında uzun mesafe (LoRa) haberleşme protokolü ile veri toplama ve analizine odaklanmaktadır. Çalışmada, geleneksel kablolu sistemlerin yüksek kurulum maliyeti ve esneklik sorunlarına karşı, LoRa haberleşme protokolünün uzun mesafeli iletişim kapasitesi ve düşük enerji tüketimi gibi avantajları ön plana çıkarılmıştır. Pres makinelerine entegre edilen özel tasarım veri toplama modülleri, makinelerin çalışma ve duruş sürelerini, hata verilerini gerçek zamanlı olarak kaydetmiş ve bu veriler LoRa protokolü ile bir ana ağ geçidine iletilmiştir. Toplanan veriler, SQL tabanlı bir veri tabanında depolanmış ve kullanıcıların üretim süreçlerini izleyebileceği bir arayüz aracılığıyla görselleştirilmiştir. Visual Studio ve C# kullanılarak geliştirilen bu arayüz, kullanıcıların üretim süreçlerini izleyip analiz etmelerine ve gerektiğinde müdahale etmelerine olanak tanımıştır. Sonuçlar, LoRa tabanlı sistemlerin düşük maliyetli, esnek ve enerji verimli bir çözüm sunduğunu, üretim süreçlerini optimize ederek operasyonel verimliliği artırdığını göstermektedir. Çalışma, LoRa teknolojisinin endüstriyel otomasyonda geniş bir uygulama alanı bulabileceğini ortaya koyarak benzer çalışmalara rehberlik edecek bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on leveraging the opportunities provided by Industry 4.0 and internet of things (IoT) technologies to collect and analyze data in factory environments using the long range (LoRa) communication protocol. The study, the advantages of the LoRa communication protocol, such as its long-range communication capability and low energy consumption, were highlighted as a solution to the high installation costs and flexibility issues of traditional wired systems.Specially designed data collection modules integrated into press machines recorded real-time data on machine operation and downtime, as well as error information. This data was transmitted via the LoRa protocol to a central gateway and stored in an SQL-based database. The data was then visualized through an interface that allowed users to monitor production processes. Developed using Visual Studio and C#, this interface enabled users to track, analyze, and intervene in production processes when necessary. The results demonstrate that LoRa-based systems provide a cost-effective, flexible, and energy-efficient solution, optimizing production processes and enhancing operational efficiency. This study shows that LoRa technology has significant potential for industrial automation, offering a guiding example for similar projects in the field.