Numerical analysis of ply direction variations in composite leaf springs
Kompozit yaprak yaylarda katman diziliminin nümerik analizi
- Tez No: 933132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL AŞÇIOĞLU TEMİZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kompozit malzemeler, yüksek mukavemet / ağırlık oranı, korozyon ve dayanıklılık performansı nedeniyle otomotiv, savunma ve uzay endüstrisinde kullanılırlar. Kompozit yaprak yayları otomotiv sektöründe kullanılır ve kompozit malzemelerin kapsamlı uygulamalarından biridir. Yaprak yayları, yoldan gelen yükü taşıma görevini yerine getiren süspansiyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Süspansiyon sistemlerinde kompozit malzemeler kullanarak aracın performansını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada katmanlı kompozit yaprak yayları incelenmiştir. Değişen katman yönelimlerinin kompozit yaprak yay tasarımındaki statik stres davranışını ve doğal frekans davranışını etkilediği araştırılmıştır. Ek olarak, aynı toplam kalınlıkta, statik stres ve doğal frekans davranışının kat kalınlığı ile benzer yönelimler içinde nasıl değiştiğini öğrenme amaçlanmıştır. E-cam/epoksi kompozit malzeme olarak kullanılmıştır. Statik gerilme değerleri ve titreşim modları, aynı kalınlıktaki kompozit yaprak yaylarındaki oryantasyon açılarına göre değerlendirildi. Katmanlı kompozit malzemelerin modellenmesi ve nümerik analizi için ANSYS ACP ve ANSYS Workbench kullanılmıştır. Kompozit yaprak yayına statik gerilme uygulandı ve doğal frekans titreşim modları ile birlikte stres değerleri araştırıldı. Son olarak, stres davranışına ve doğal frekans modlarına odaklanarak tabaka dizilerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are used in automotive, defense and space industry due to high strength to weight ratio, corrosion and durability performance. Composite leaf springs are used in automotive and they are one of the extensive applications of composite materials. Leaf springs are widely used in suspension systems that perform the mission of carrying the load which comes from the road. It is aimed to improve the performance of the vehicle by using composite materials in the suspension systems. In this study, layered composite leaf springs were examined. It was investigated that changing layer orientations whether affect the static stress behavior and the natural frequency behavior in composite leaf spring design. In addition, it was aimed to learn how static stress and natural frequency behavior changes within similar orientations with the ply thickness even though in the same total thickness. E-Glass/Epoxy was used as a composite material. Static stress values and vibration modes were evaluated according to the orientation angles in composite leaf springs of the same thickness. Ansys ACP and Ansys Workbench were used for modeling and numerical analysis of layered composite materials. The composite leaf spring was subjected to tensile loading, and stress values along with vibration modes were investigated. Finally, a comparative evaluation of layer sequences was conducted, focusing on stress behavior and natural frequency modes.