İnşaat sektöründe proje yönetim bilgi alanlarının kullanımı
Use of project management knowledge areas in the construction sector
  1. Tez No: 933147
  2. Yazar: GİZEM GÖRKEM GÜLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EMRE KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnşaat sektöründe, projelerin hedeflerine ulaşması etkin bir proje yönetim sistemine bağlıdır. Böyle bir sistem, projenin her aşamasını planlama, izleme ve kontrol etme imkânı sunmaktadır. Bunu sağlamak için tercih edilebilecek pek çok proje yönetim standardı bulunmaktadır. Proje Yönetim Enstitüsü'nün (PMI) hazırladığı,“Proje Yönetim Bilgi Birikim Kılavuzu”(PMBOK) bu alanın temel standartlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Kılavuzda uygulanması gereken faaliyetler, proje yönetim bilgi alanları başlığı altında anlatılmaktadır. Bunlar sırasıyla; entegrasyon yönetimi, kapsam yönetimi, zaman yönetimi, maliyet yönetimi, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi, iletişim yönetimi, risk yönetimi, tedarik yönetimi ve paydaş yönetimi olarak adlandırılmıştır. Bu çalışma; inşaat sektöründe proje yönetim bilgi alanlarının kullanımı konusunda, çalışanların düşüncesini ve çalıştıkları projelerde bu bilgi alanlarının kullanımını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında veri toplanması amacıyla hazırlanan anketler; Türkiye'de sektörde önemli paya sahip Adana, Ankara ve İstanbul illerinde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ise SPSS paket programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. SPSS ile güvenilirlik ve normallik analizi yapılarak veri setine Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların, proje yönetim bilgi alanlarının genel kullanımına yönelik görüşleri ile eğitim, branş, iş deneyimi, projedeki pozisyon, projenin profili ve proje yönetim alanında eğitim alma durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Proje yönetim bilgi alanlarının uygulanma düzeyi ile katılımcıların çalıştığı firmanın profili arasında anlamlı bir fark olduğu anlaşılırken; çalıştıkları projenin profili ve projenin bulunduğu şehir arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ise; katılımcıların proje yönetim uygulamalarındaki sorunlara yönelik görüşleri ile projedeki pozisyonları, çalıştıkları firmanın profili ve çalıştıkları projenin profili arasında anlamlı bir farklılık olduğudur.
Özet (Çeviri)
In the construction industry, achieving the objectives of projects depends on an effective project management system. Such a system provides the opportunity to plan, monitor, and control each phase of the project. There are many project management standards that can be preferred to achieve this. The“Project Management Knowledge Accumulation Guide”prepared by the Project Management Institute stands out as one of the basic standards in this field. The activities to be implemented in the guide are described under the title of project management knowledge areas. This study aims to examine the opinions of employees on the use of project management knowledge areas in the construction sector and the use of these knowledge areas in the projects they work on. The questionnaires prepared for data collection within the scope of the research were applied in Adana, Ankara and Istanbul, which have a significant share in the sector in Turkey. The analysis of the data obtained was carried out with the help of SPSS package program. Mann Whitney U, Kruskal Wallis and ANOVA tests were applied to the data set after reliability and normality analysis with SPSS. According to the research results, a significant difference was found between the participants' views on the general use of project management knowledge areas and their education, branch, work experience, position in the project, project profile, and whether they received training in project management. It was understood that there was a significant difference between the application level of project management knowledge areas and the profile of the company the participants worked for, while no significant difference was found between the project profile and the city where the project was located. Another finding from the research is that there was a significant difference between participants' views on issues in project management practices and their position in the project, the profile of the company they worked for, and the profile of the project they were involved in.