Kurumsal bilgi güvenliği ve sektör bazlı oltalama çalışması üzerine inceleme
Review on corporate information security and sector based phishing studies
  1. Tez No: 933148
  2. Yazar: YEKTA TEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde bilgi güvenliği ilkeleri, referans olarak alınması gereken bilgi güvenliği standartları, kurumsal bir bilgi güvenliğinin asgari olarak duyduğu gereksinimler belirlenmiş ve sektör bazlı firmalar üzerinde gerçekleştiren oltalama simülasyonları analiz edilmiştir. Tezin amacı kurumların dijital varlıklarını korumak için rehber olarak aldıkları ilkeleri belirlemek, uyum sağlamaya çalıştıkları güvenlik standartları ve bunlara yönelik yürütülen çalışmaları incelemektir. Ayrıca kurumsal bilgi güvenliği anlamında oltalama saldırılarına karşı sektörel bazda farkındalığın ne durumda olduğunu değerlendirmektir. Bu bağlamda en iyi bilgi güvenliği standartları araştırılmış ve kurumların kurum içi veya kurum dışı yaptırmış olduğu oltalama test senaryosu verilerine ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan incelemeler sonucunda, etkili bir kurumsal bilgi güvenliği yapısının teknoloji, süreç ve insan üçlüsünün dengeli bir şekilde yönetilmesiyle mümkün olabileceği ortaya koyulmuştur. Bu doğrultuda kurumların güvenlik stratejilerini yalnızca teknik altyapı ile sınırlı tutmamaları, aynı zamanda insan kaynağı ve iş süreçlerini de güvenlik önlemleriyle uyumlu hale getirerek kapsamlı bir yaklaşım benimsemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses information security principles, information security standards that should be used as milestones and the minimum practices that a corporate information security should implement. The study also analyzes phishing simulation studies conducted on industry-specific companies. The aim of the thesis is to examine the principles that organizations adopt as a guide to protect their digital assets, the security standards they strive to comply with, and the efforts made towards these standards. Additionally, it aims to assess the level of awareness regarding phishing attacks on an industry-specific basis in the context of corporate information security. In this regard, the best information security standards have been researched, and data from phishing test scenarios conducted either internally or externally by organizations have been gathered. The findings of the study suggest that an effective corporate information security structure can be achieved through the balanced management of technology, processes, and people. In this regard, organizations should not limit their security strategies solely to technical infrastructure, but rather adopt a comprehensive approach by aligning human resources and business processes with security measures.