Hibrit karbon kuantum noktalarının polifenol oksidaz enzimi üzerine in vitro etkileri ve yapı-aktivite ilişkilerinin açıklanması
Investigation of the in vitro effects of hybrid carbon quantum dots on polyphenol oxidase enzyme and the analysis of their structure-activity relationships
  1. Tez No: 933156
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada; Polifenol oksidaz (PPO) enzimi, muz (Musa cavendishii) meyvesinden elde edilmiş ve amonyum sülfat çöktürmesinden sonra Sepharose 4B-L-tirozin-p-amino benzoik asit kullanılarak hazırlanan afinite jel kolonunda saflaştırılmıştır. Deneylerde kullanılan enzim, ithal edilmiş muz meyvelerinden sağlanmıştır ve Kocaeli'deki farklı manav ve marketlerden temin edilmiştir. Deneylerde spektrofotometrik analizler UV-görünür bölgede 420 nm dalga boyunda, 0. ve 1. dakikalarda absorpsiyon değerleri alınarak gerçekleştirilmiştir. HT-1 ile HT-11 ve C-1 ile C-11 kodlarıyla belirtilen toplam 23 farklı hibrit karbon kuantum noktası, PPO enzimi üzerindeki in vitro etkilerini belirlemek amacıyla incelenmiştir. Bu hibrit yapıların % aktiviteye karşı inhibitör konsantrasyonu grafiklerle ifade edilmiştir. Orijinal sentezlenmiş hibrit karbon kuantum noktalarının inhibisyon etkinliklerini belirlemek için regresyon analizleri yapılmış ve IC₅₀ değerleri elde edilmiştir. Deneysel bulgulara göre HT serisindeki bileşiklerden HT-8, C serisindeki bileşiklerden ise C-11 maddesi en güçlü inhibisyon etkisine sahip olmuş; IC₅₀ değerleri sırasıyla 1,84±0,004×10⁻⁶ mg/L ve 1,07±0,0014×10⁻⁶ mg/L olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyphenol oxidase (PPO) enzyme was extracted from Musa cavendishii bananas and purified using ammonium sulfate precipitation followed by affinity chromatography with Sepharose 4B-L-tyrosine-p-amino benzoic acid gel. The enzyme utilized in experiments was obtained from imported banana fruits procured from various markets located in Kocaeli. Spectrophotometric analyses were carried out at 420 nm wavelength in the UV-visible region, recording absorbance values at initial (0 min) and after one-minute intervals. A total of 23 original hybrid carbon quantum dots, labeled as HT-1 to HT-11 and C-1 to C-11, were synthesized and evaluated for their in vitro inhibitory effects on PPO enzyme activity. The inhibitory potential of these novel hybrid materials was assessed by plotting the percent activity against inhibitor concentrations. Regression analysis was employed to determine the IC₅₀ values, indicative of enzyme inhibition effectiveness. According to the experimental results, compound HT-8 from the HT series and compound C-11 from the C series exhibited the most potent inhibitory activities, with calculated IC₅₀ values of 1.84±0.004×10⁻⁶ mg/L and 1.07±0.0014×10⁻⁶ mg/L, respectively.