Wattpad kitaplarının içerik bakımından incelenmesi ve gençlik üzerindeki etkisi
Review of Wattpad books in terms of content and impact on youth
  1. Tez No: 933161
  2. Yazar: ZEHRANUR YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dijital çağın getirdiği yeniliklerle birlikte e-kitap platformları arasında öne çıkan Wattpad, 2006 yılında Allen Lau ve Ivan Yuen tarafından kurulmuştur. Kullanıcılara hem içerik üretip yayımlama hem de başka kullanıcıların içeriklerini okuma fırsatı sunan bu platform başta amatör yazarlar için tasarlanmış olsa da zaman içerisinde oldukça geniş kitlelere ulaşarak edebiyat için önemli bir araç haline gelmiştir. Özellikle gençler tarafından sıklıkla kullanılan bu platformun gençlerin kişisel gelişimi üzerinde etki bıraktığı bir gerçektir. Bu etki olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilmektedir. Platformun ve platformda oluşturulan ürünlerin içerik analizi yapılmışsa da bu analizlerde ürünlerde yer alan değerlere ve ortaöğretim programındaki dil kazanımlarıyla uyumuna yer verilmemiş, ürünlerin gençler üzerindeki etkileri tam anlamıyla ele alınmamıştır. Bu sebeple çalışmada gençlerin okumayı sıklıkla tercih ettiği Wattpad kitaplarındaki olumlu değerler, olumsuz değerlere yönlendiren davranışlar ve kitapların gençler üzerindeki etkisini tespit etmek hedeflenmiştir. Çalışmamız nitel araştırma desenlerinden olan içerik analizi deseni ile yapılmıştır. Çalışmada yer alan eserler öncelikle Wattpad üzerinde yayınlanıp daha sonra basılı kitap haline getirilmiş olanlardan seçilmiştir. Bu kitaplar içerik olarak incelenmiştir. Yapılan içerik incelemesinde bahsedilen kitaplar tek tek okunarak kitaplarda bulunan değer aktarımına ve dil kullanımına öncelik verilmiştir. Değerlerin ve dil kullanımının Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı ile uyumu da karşılaştırma yöntemi ile ele alınmıştır. Bu yöntem ile ele alınan kitaplarda öğretim programında yer alan kök değerlere, programda yer almayan olumlu değerlere, 'tembellik, özgüven eksikliği, ego, saldırganlık, yalan, öfke, suça teşvik, intihar, kıskançlık, zalimlik, otorite, şiddet ve intikam' gibi olumsuz değerlere yönlendiren davranışlara; dil ve anlatım açısından yanlış kullanımlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wattpad, which stands out among e-book platforms with the innovations brought by the digital age, was founded by Allen Lau and Ivan Yuen in Dec 2006. Although this platform, which offers users the opportunity to both produce and publish content and read the content of other users, was originally designed for amateur writers, it has become an important tool for literature by reaching quite a wide audience over time. It is a fact that this platform, which is often used especially by young people, has an impact on the personal development of young people. This effect can be negative as well as positive. Although a content analysis of the platform and the products created on the platform has been conducted, the values contained in the products and their compatibility with language acquisition in the secondary education program have not been included in these analyses, and the effects of the products on young people have not been fully addressed. For this reason, the study aimed to determine the positive values in Wattpad books that young people often prefer to read, behaviors that lead to negative values, and the effect of books on young people. Our study was conducted with the content analysis pattern, which is one of the qualitative research patterns. The works included in the study were selected from those that were first published on Wattpad and then turned into printed books. These books have been examined as content. The books mentioned in the content review were read one by one and priority was given to the value transfer and language use found in the books. The compatibility of values and language use with the Turkish Language and Literature Curriculum has also been considered using the comparison method. In the books considered with this method, the root values included in the curriculum, positive values not included in the program, behaviors that lead to negative values such as 'laziness, lack of self-confidence, ego, aggression, lies, anger, incitement to crime, suicide, jealousy, cruelty, authority, violence and revenge' have been reached; incorrect uses in terms of language and expression.