Görüntü işleme ve numerik modelleme ile kan lekesi model analizi
Bloodstain pattern analysis with image processing and numerical modeling
  1. Tez No: 933162
  2. Yazar: FATMA NİDA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Forensic Medicine, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ateşli silah yaralanmaları sonucunda meydana gelen ileri ve geri serpinti kan lekesi modellerini incelemenin amacı, fail, mağdur ve olay yeri arasındaki ilişkiyi daha doğru ve ayrıntılı bir şekilde tanımlamaktır. Bu çalışmada, ileri serpilen kan lekelerinin görüntü işleme ve numerik modelleme yaklaşımı ile MATLAB programı yardımıyla kan kaynağının, yani mağdurun olay yerindeki yaklaşık konumunu belirlenmesi amaçlanmıştır. Bir deney düzeneği kurulmuş ve bitişik atış, yakın atış ve uzak atış olarak üç çeşit farklı atış mesafesinde atışlar gerçekleştirilmiştir. Toplamda yirmi adet ileri-serpinti kan lekesi modeli elde edilmiştir. MATLAB programında ileri-serpinti görüntüleri işlenerek elipsler tespit edilmiş, çarpma açıları hesaplanarak ve tanjant metodu yardımıyla kaynak bölgesinin yerini gösteren 2B ve 3B görseller oluşturulmuştur. Sonuç olarak kodun, kan lekelerinin kaynak mesafesinin 35 cm, 50 cm ve 100 cm olduğu sonuçlarda kan kaynağı konumu olan 𝐴𝑂𝑥 belirlemede daha iyi çalıştığı görülmüştür. Kısa kaynak mesafeleri ve uzun mesafe atışlar için kodun iyileştirilmesi gerekmekte. Fotoğraf kalitesi, zerrecik modeli lekelerin ortaya çıkması gibi faktörlerin de unutulmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of examining the forward spatter bloodstain patterns of gunshot wounds is to accurately describe the relationship between the victim, the culprit, and the crime scene. The purpose of this study is to determine the approximate location of the blood source, i.e. the victim, at the crime scene by using an image processing and numerical modeling approach. To achieve this, an experimental setup is designed with cardstocks and a cow blood-soaked sponge. In total, twenty forward-spatter bloodstain patterns are obtained onto cardstocks after successful shootings. In the post-processing phase, ellipses on the cardstocks are detected by processing the forward spatters in MATLAB. To achieve this, ellipse properties are identified for calculating the impact angles. The impact angles are then utilized as inputs to the tangent method within the program to estimate the Area of Origin (AOx). For visualization, 2D and 3D images are generated. In conclusion, it is observed that the program works the best in determining the AOx, for the scenarios where the real AOx distances (blood source to target distances) are 35 cm, 50 cm, and 100 cm respectively. The program's weakness while determining AOx for the source distance of 5 cm is also reported. It is necessary to improve the program for short blood source-to-target distances and long shooting distances. It can be concluded that image quality is also a key factor for post-processing as it might mislead the results with visible ellipses.