Müze nesnelerinin imge ve motifler bağlamında doğum, ölüm ve günlük yaşama dönük unsurlarının aktarımının değerlendirilmesi: Troya Müzesi örneği
Evaluation of the transmission of birth, death, and daily life elements in the context of images and motifs of museum objects: The case of the Troy Museum
- Tez No: 933163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kültürel miras insanların ürettiği eserlerin bir sonraki nesle aktarımını görev edinir. Bu bağlamda kültürel miras unsurlarının aktarımında kişilerin bu eserler üzerinde yer alan imge ve motifleri bilmesi ve önemini kavraması gerekmektedir. Aksi halde kültürel mirasa sahip çıkılmaması ve tahrip edilerek elden çıkması düşünülebilir. İmge ve motifler dünya tarihi boyunca insanların her türlü düşüncelerini, tecrübelerini her bulduğu alana nakşettiği ve kültürünü yansıttığı unsurlardır. Bu açıdan imge ve motiflerin ne anlamlar içerdiğine dair bilgiler sunulmaktadır. İmge ve motiflerin bir eserin kültürel mirasın bağlamında önemli addedilmesinde onu anlamlandıran kısımlar olduğu ifade edilmektedir. Troya Müzesi'ndeki bazı eserler tesadüfi yöntem ile seçilmiş ve bunlar odak grup çalışması olarak alanında uzman kişilerin görüş ve yorumlarına başvurulmuştur. Bu bağlamda Anadolu kültürünün binlerce yıldır yaşamaya devam ettiği belirlenmiştir. Bu seçilen eserler üzerindeki imge ve motiflerin doğumi ölüm ve günlük yaşam unsurlarına dair tematik çalışma olarak incelemesi yapılmıştır. Uzman grubun kültürel miras, arkeoloji, batı dilleri ve kültürleri, tarih ve turizm alanlarından oluştuğu görülmektedir. Troya antik şehri, mitolojisi, Homeros, Troya ve politika, Troya'nın dünya kültür tarihine etkisi, somut ve somut olmayan kültürel miras açısından Troya ile Troya Müzesi incelenmiştir. Müze nesnesi kavramı ile ne anlatılmak istendiği ortaya konulmuştur. Troya Müzesi'nde yer alan seçki eserlerden bazıları çalışma kapsamında kültürel miras disiplini çerçevesinde imge ve motifler bağlamında incelenmiştir. Bu eserlerden Pers Lahdi, Poliksena Lahdi, seramik eserler ve Akköy seramikleri, sözlü gelenekte Homeros'tan Aşık Veysel'e imge ve motifler, halı dokuma kültüründe imge ve motifler, 4000 yıllık kubbeli fırın incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is tasked with transferring the works created by humans to the next generation. In this context, when transferring cultural heritage elements, it is necessary for individuals to understand the images and motifs present on these works and grasp their significance. Otherwise, it may be considered that the cultural heritage is not preserved and may be lost or destroyed. Images and motifs are elements where people have inscribed their thoughts, experiences, and culture throughout world history, reflecting them in every space they encounter. In this regard, information is provided about the meanings contained in images and motifs. It is stated that the parts that give meaning to an artwork are considered important in the context of cultural heritage. Some of the artifacts in the Troy Museum were selected through a random method, and expert opinions and comments were sought through a focus group study. In this context, it has been determined that the culture of Anatolia has continued to live for thousands of years. A thematic study has been conducted on the images and motifs on these selected artifacts, focusing on themes related to birth, death, and daily life. The expert group is composed of individuals from the fields of cultural heritage, archaeology, Western languages and cultures, history, and tourism. The ancient city of Troy, its mythology, Homer, Troy and politics, the impact of Troy on world cultural history, as well as Troy and the Troy Museum in terms of tangible and intangible cultural heritage have been examined. The concept of the museum object and what it aims to convey has been revealed. Some of the selected artifacts in the Troy Museum have been analyzed within the framework of cultural heritage discipline, focusing on images and motifs. These artifacts include the Persian Sarcophagus, the Polyxena Sarcophagus, ceramic works, Akköy ceramics, images and motifs from oral tradition ranging from Homer to Aşık Veysel, images and motifs in carpet weaving culture, and the 4000-year-old domed