Ortak bilgi yapılandırma modelinin bilimsel muhakeme becerileri üzerindeki etkisi: Fen bilgisi öğretmen adayları örneği
The effect of the common knowledge construction model on scientific reasoning skills: A case of preservice science teachers
  1. Tez No: 933172
  2. Yazar: İLKE AYÇİÇEK DOĞANGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAVUŞ GÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Ortak Bilgi Yapılandırma Modelinin (OBYM) fen bilgisi öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön-test son-test yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. Uygulama 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Marmara Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinin 3. sınıfında öğrenim gören 48 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma Bilimsel Muhakeme Becerileri dersi kapsamında 7 hafta sürmüştür. Uygulama sürecinde OBYM'ye göre hazırlanan ders planlarıyla, muhakeme becerilerini kazandırmaya yönelik etkinlikler uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Bilimsel Muhakeme Becerileri Testi (BMBT) ve uygulama hakkında görüşler formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde t testi kullanılırken, katılımcıların uygulama hakkındaki görüşlerinden elde edilen nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, BMBT alt boyutları kapsamında orantısal düşünme becerisi, korelasyonel düşünme becerisi ve olasılıklı düşünme becerisine ait bulgular istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken diğer alt boyutlar kapsamında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Katılımcılar, uygulama süreci hakkında etkinlik ve uygulamaları beğendikleri, bilimsel muhakeme becerilerini öğrendikleri, deneyim kazandıkları gibi olumlu görüşler belirtirken, geri dönüt eksikliği ve ders saatlerinin uzunluğu gibi olumsuz görüşler belirtmişlerdir. Sonuç olarak OBYM'nin bazı bilimsel muhakeme becerilerinin gelişimine katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Common Knowledge Construction Model (CKCM) on the scientific reasoning skills of third-year grade pre-service science teachers was examined. The research was designed as a quasi-experimental pre-test post-test study with a single group, one of the quantitative research methods. The imlemantation was carried out in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The study group consisted of 48 third-year pre-service science teachers studying at a public university in the Marmara Region. The research was conducted over seven weeks as part of the Scientific Reasoning Skills course. During the implementation process, lesson plans prepared according to CKCM and activities aimed at developing reasoning skills were applied. The Scientific Reasoning Skills Test (SRST) and a feedback form about the implementation were used as data collection tools. The t-test was used to analyze the quantitative data, while content analysis was employed to examine the qualitative data obtained from participants' views on the implementation process. According to the research results, findings related to proportional reasoning, correlational reasoning, and probabilistic reasoning skills under the SRST sub-dimensions were not statistically significant, whereas other sub-dimensions showed statistically significant results. Participants expressed positive views about the implementation process, stating that they liked the activities, learned scientific reasoning skills, and gained experience. However, they also reported negative views, such as a lack of feedback and long lesson hours. In conclusion, CKCM was found to contribute to the development of some scientific reasoning skills.