Yunus Emre'de nefis terbiyesi
Disciplining the spirit at Yunus Emre
- Tez No: 933173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ SOĞUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yunus Emre'de Nefis Terbiyesi adını taşıyan bu tez, Yunus Emre'nin düşünceleri temel alınarak bir nefis terbiyesi modeli ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Yunus Emre'nin hayatı, eserleri, etkilendiği şahsiyetler ve tasavvuf anlayışı incelenmiştir. İkinci bölümünde, nefisle ilgili kavramlar ve Yunus Emre'nin düşüncesinde nefis mertebeleri konusu ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümünün de ise, Yunus'un nefis terbiyesi konusundaki metodu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Doküman analizi yöntemi kullanılan tezde Yunus Emre'nin eserlerinin tamamı taranarak araştırma verisi ortaya çıkarılmıştır. Kavramlarla alakalı olarak Yunus Emre'nin yanında klasik dönem mutasavvıflarının da görüşlerine yer verilmiştir. Yunus Emre'nin eserlerinde yer alan beyitlerle ilgili Mustafa Tatcı'nın“Yunus Emre Divan-ı İlahiyat”kitabı dikkate alınmıştır. Anadolu irfan geleneğine büyük katkısı olan Yunus Emre'nin divanında nefsi terbiye etmeye yönelik çok çeşitli yaklaşımlar olduğu görülmektedir. Onun nefis terbiyesi anlayışının sade ve herkesçe uygulanabilir bir içerikte olduğu anlaşılmaktadır. Tevekkül, Kanaat, Halvet, Zikir, Oruç, Namaz gibi temel dini kavramların onun metodunda ön planda olduğu söylenilebilir. Ayrıca Yunus, nefsi terbiye etmek için klasik tasavvuf kaynaklarında da yer alan diğer tezkiye metodlarındanda faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled Self-Training in Yunus Emre, aims to put forward a model of self-training based on Yunus Emre's thoughts. The study consists of three parts. In the first part; Yunus Emre's life, his works, the personalities he was influenced by and his understanding of Sufism were examined. In the second part, concepts related to the soul and the levels of the soul in Yunus Emre's thought are discussed. In the third and last chapter, Yunus's method on self-training was tried to be revealed. In the thesis, where the document analysis method was used, research data was revealed by scanning all of Yunus Emre's works. Regarding the concepts, the views of classical period Sufis as well as Yunus Emre are included. Mustafa Tatcı's book“Yunus Emre Divan-ı İlahiyat”regarding the couplets in Yunus Emre's works was taken into consideration. It can be seen that there are a wide variety of approaches to discipline the soul in the divan of Yunus Emre, who made a great contribution to the Anatolian wisdom tradition. It is understood that his understanding of self-discipline is simple and applicable to everyone. It can be said that basic religious concepts such as Tawakkul, Kanaat, Halvet, Dhikr, Fasting and Prayer are at the forefront in his method. In addition, Yunus also benefited from the levels of the soul, which also took their place in classical Sufism, in order to discipline the soul.